Komunista Sergej Kirov – „miláček strany“, kterého zlikvidoval žárlivý Stalin

Sergej Kirov za svou popularitu zaplatil životem
zajímavost

Byl mnohem populárnější než Stalin, čímž si zároveň Sergej Kirov podepsal ortel smrti. Žárlivý Stalin jej dal bez milosti zavraždit a tím spustil velké kolo čistek nejen v komunistické straně.

 

reklama

Vysoce postavený komunista a člen politbyra Sergej Kirov se začal ve třicátých letech usazovat v nejvyšších mocenských patrech sovětské politiky. Postupně si začal získávat velkou popularitu nejen v Leningradě, kde působil jako první tajemník oblastního výboru komunistické strany, ale i jinde po Sovětském svazu

Miláček strany

Web Britannica uvádí, že ač byl Kirov stalinistou, prosazoval ve svém řízení organizace nezávislejší a samostatnější postup. I když v mnoha případech nesouhlasil s potíráním vnitrostranické opozice, ve skutečnosti žádným demokratem nebyl.

Na druhé straně chtěl zlepšit vztah k inteligenci, které si vážil a jejíž roli ve společnosti uznával. Současně bezmezně uznával roli Stalina, na stranickém sjezdu v roce 1934 jej veřejně vychválil. 

Ve volbě do ústředního výboru se projevila Kirovova popularita, když dostal pouhé 3 negativní hlasy, zatímco Stalin 292, nejvíce ze všech. I když to navenek vypadalo, že Stalinova pozice je neotřesitelná, sovětský diktátor, stižen paranoií stejně jako další autokraté, pojal myšlenku, že to je právě Kirov, který usiluje o to, aby sám stanul na špici stranického vedení a Stalina vystrnadil. 

Stalinova „žárlivá vražda“

V dřívější době vedli historikové vášnivé diskuse o tom, zda to byl Stalin, kdo nařídil fyzické odstranění Kirova. Dnes se k tomu už kloní většina. Stalin se cítil ohrožen, a proto se rozhodl populárnějšího soudruha zbavit, i když mu navenek projevoval úctu. Ta ve skutečnosti byla falešnou a lacinou zástěrkou. 

Dne 1. prosince 1934 pobýval Kirov v sídle komunistické strany v Leningradě. Tam za ním přišel jeho vrah, problémový mladík Leonid Nikolajev. Tento malý a hubený muž, který i v dospělosti projevoval známky podvýživy, se vyzbrojil pistolí a šel do budovy najisto. Ve spolupráci s tajnou policií NKVD, která zařídila, aby stráž odešla, se dostal bez problémů do třetího patra, kde seděl Kirov. Bez váhání jej zezadu střelil do krku. Zraněním Kirov posléze podlehl. 

Začátek velké čistky

Jak uvádí server history.com, Stalin, který s předstíranou lítostí šel za Kirovovou rakví, použil vraždu politického rivala jako záminku k dalším velkým čistkám nejen ve straně, ale také vládě, armádě či inteligenci. Sovětský diktátor chtěl jasně demonstrovat, že jeho pozice zůstává pevná a jakékoliv ohrožení, skutečné či domnělé, bude napříště tvrdě trestat.

Zdroj: autorský článek

KAM DÁL: Stalinův fantom: Letoun Iljušin Il-2. Létal i v poválečném Československu.

 

https://www.ctidoma.cz/clanek/historie/komunista-sergej-kirov-–-„milacek-strany“-ktereho-zlikvidoval-zarlivy-stalin-79634
reklama
#komunismus #Historie #čistka #Stalin
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.