Nové vedení Středočeského kraje chce zrušit žákovské jízdné. Úspora bude ale malá

Pecková je od roku 2010 zastupitelkou a od roku 2014 starostkou města Mnichovice ve Středočeském kraji
Foto: Profimedia.cz
Pecková je od roku 2010 zastupitelkou a od roku 2014 starostkou města Mnichovice ve Středočeském kraji

Nové vedení Středočeského kraje chce od ledna zrušit žákovské a seniorské jízdné zavedené v minulosti na základě předvolebního slibu ČSSD. Důvodem jsou úspory kvůli propadu daňových příjmů, řekl krajský radní pro veřejnou dopravu Petr Borecký (STAN).

reklama

Žáci, studenti a lidé nad 65 let mohou nyní ve středních Čechách jezdit zdarma. Tato skupina má stejně jako v jiných regionech ze zákona slevu 75 procent z jízdného a zbylých 25 procent jim na požádání zpětně proplácí hejtmanství.

Zrušení doplatku

„Budu příští týden na radě kraje předkládat návrh na zrušení středočeského jízdného, to znamená doplácení pro studenty a seniory. Jde o jednu z obětí škrtání,“ uvedl Borecký. Po projednání v radě musí návrh ještě schválit krajské zastupitelstvo.

Nevelká úspora

Úspora ale podle Boreckého nebude příliš velká, za rok 2019 takto kraj vyplatil asi osm milionů korun. O zpětnou úhradu čtvrtiny jízdného požádalo 2 500 až 3 000 dětí a přes 400 seniorů. Za někdejší éry ČSSD v čele kraje se na žákovském jízdném vyplácelo mnohonásobně více.

Vývoj situace

Peníze na pokrytí nákladů na dojíždění do školy kraj vyplácel už za hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD). Po volbách v roce 2016 byla s nástupem koalice ANO, STAN, ODS a tří zastupitelů za TOP 09 tato praxe zrušena. O rok později se vedení kraje změnilo a nová krajská vláda ANO a ČSSD podporovaná komunisty v roce 2018 žákovské jízdné opět zavedla. Byl to jeden z požadavků, jímž komunisté podmínili podporu nové koalici.

Dřívější kritika

Zástupci STAN a ODS, kteří jsou nyní s Piráty a Spojenci ve vedení kraje, zpětné hrazení jízdného v minulosti kritizovali. Podle nich jde o administrativně náročnou praxi a populismus. Borecký uvedl, že nová koalice by žákovské a seniorské jízdné zřejmě zrušila i za lepší ekonomické situace.

Miloš Petera nesouhlasí

Někdejší hejtman Miloš Petera (ČSSD) s opětovným rušením žákovského jízdného nesouhlasí. „Ta částka už není tak vysoká, aby si to kraj s tak velkým rozpočtem nemohl dovolit,“ řekl. Poukázal na to, že studenti mohou díky příspěvku například jezdit za rodiči domů a nemusejí zůstávat na internátech.

KAM DÁL: Detox nemusí být jen hladovka, můžete si ho užít. Stačí dva týdny a budete jako vyměnění.

 

reklama
#střední čechy #žákovské jízdné #hejtmanka #Peckévá

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

reklama
Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.