Pane prezidente Zemane, neignorujte výročí srpna 1968!

Měl by se prezident suverénního státu vyjdařovat k zásadním historickým událostem? Miloš Zeman podle svého tiskového mluvčího nepřipomene smutné výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa 21. srpna 1968. Vyvolalo to bouři nevole, ale také úlevu s tím, že hlava státu alespoň "zase neplácne nějakou blbost". 

reklama

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil dnes poslal prezidentovi Miloši Zemanovi otevřený dopis. Reagoval tak na prohlášení mluvčího Jiřího Ovčáčka na Twitteru, že se prezident republiky nechystá přednést žádný projev k padesátému výročí okupace naší země.

"Toto prohlášení mne nemile překvapilo. Není možné, aby prezident republiky ignoroval tak významné výročí v historii České republiky a nezúčastnil se ani jedné z oficiálních vzpomínkových akcí, které se budou tento den konat. Je to neúcta ke všem lidem, jejichž životy byly poznamenány událostmi 21. srpna 1968," uvedl Jiří Pospíšil, předseda TOP 09.

Celé znění dopisu zde

Vážený pane prezidente,

obracím se na Vás v reakci na slova Vašeho tiskového mluvčího. Ten tento týden v úterý na Twitteru uvedl, že se nechystáte přednést žádný projev k padesátému výročí okupace naší země.

Vyzývám Vás, abyste nezanedbal své ústavní povinnosti a důstojně připomenul událost, která měla za následek nejen stovky mrtvých v průběhu sovětské invaze, ale i více než sto tisíc emigrantů, kteří utekli z Československa do konce roku 1969, a dále i stovky tisíc lidí, kteří byli vyhozeni z práce nebo jim bylo zakázáno studium, protože odmítli podepsat souhlas se sovětskou okupací.

Bez ohledu na Vaše proruské sympatie jsme oba občané jedné země, která v roce 1968 snila svůj sen o realizaci spravedlivého společenského řádu. Okupace tyto sny zastavila. Vy se už několik let odmítáte veřejně účastnit jak pietních aktů za mrtvé, tak i oficiálních akcí, na kterých si lidé invazi vojsk Varšavské smlouvy připomínají.

I s vědomím, že předchozích několik let jste před uctěním výročí dal přednost své dovolené, dovoluji si Vám předat pozvání na pietní akci, která se koná v Muzeu Kampa dne 21. 8. 2018 v 19 hodin za účasti Jaroslava Gorbaněvského, zástupce tzv. "osmi statečných" občanů, kteří v roce 1968 protestovali na Rudém náměstí v Moskvě proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy a byli za solidaritu s naší zemí odměněni desítkami let vězení.

S veškerou povinnou úctou

Jiří Pospíšil
předseda TOP 09

Národ extrémů. Hutkova píseň o Zemanovi rozděluje společnost. Více čtěte zde.
reklama
#zeman #prezident #výročí #TOP 09 #dopis #Pospíšil #srpen 1968 #výzva

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

reklama
Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.