Severokorejci v ruské armádě na Ukrajině. Číně se to nelíbí, což bude pro KLDR problém

Kim Čong-un si vydělává peníze na drahý život i prodejem drog
Kim Čong-un si podporou Vladimira Putina dost možná pořádně zavařil

Když se KLDR spolčila s Ruskem kvůli válce na Ukrajině, pozorovalo to hodně zemí s pochopitelným znepokojením. Nejvíce však „bratření“ rezonovalo v Číně, která na něj reagovala chováním typickým pro totalitní režimy. Naprostým mlčením. V čínských médiích nenajdete o zapojení KLDR na Ukrajině ani zmínku. Analytici se teď shodují, že Kim Čong-un si brzy bude muset vybrat. A pro Kima to zřejmě nebude dobré.

reklama

V Číně se prostě o angažmá severokorejských soudruhů vůbec nemluví. Ale uvnitř vládnoucí komunistické strany to vře.

Čína se totiž staví ve válce na Ukrajině do role jakéhosi mírotvůrce, jak píše americký Institute of Peace, který se navzdory svému jménu světovými konflikty zabývá. „I přes strategické partnerství s Ruskem se Čína zdržela téměř všech rezolucí OSN odsuzujících invazi a zdržela se poskytování vojenské pomoci Rusku,“ píše se ve zprávě institutu. S Ruskem nicméně stále udržuje dobré vztahy a poskytuje zemi technologie, pomocí kterých může sestrojit třeba smrtící drony. Netlačí na Rusko ani v tom, aby se stáhlo z Ukrajiny pryč.

Ožehavé téma

„Je to téma, které je pro Číňany čím dál tím nepohodlnější. Obávají se, že ruské povzbuzování by mohlo vést KLDR k úvahám o vojenských nebo jiných akcích, které by nemusely být v zájmu Číny,“ sdělil redakci Čtidoma.cz analytik z českého ministerstva zahraničí. Jeho identitu redakce zná, nepřál si však být kvůli exponovanosti své funkce jmenován. „Čína se přímo neodváží kritizovat Rusko, ale je vidět, že rostoucí koordinace mezi Pchjongjangem a Moskvou ji znervózňuje,“ doplňuje analytik. 

Pokud tedy Kim Čong-un překročí hranici, která by Čínu nutila zapojit se do konfliktu, je klidně možné, že se od Severokorejců velký čínský bratr prostě odvrátí, jak naznačuje náš zdroj. „To ticho v čínských médiích o Severokorejcích ve válce je neuvěřitelné. Je to, jako když je výročí Maovy kulturní revoluce, kterému se v Číně ve vtipech mezi lidmi říká Den, ve který se nic nestalo,“ říká analytik z ministerstva.

Jaderné zbraně jsou problém

Úplná tragédie pro Čínu by byla, kdyby Pchjongjang skutečně dostal od Rusů jaderné zbraně. „To by byl opravdový problém. Mnoho zemí v regionu by se totiž okamžitě spojilo s Američany v boji proti KLDR a Čína by zůstala v regionu prakticky bez spojenců. Navíc by ji mohlo NATO obvinit z toho, že v minulosti Kimovi pomáhala i vojensky,“ vysvětluje analytik. 

Jak píše výše zmíněný americký institut, Čína svou úzkou spolupráci s KLDR obnovila v roce 2021, země se dokonce zavázaly ke vzájemné obraně. Severní Korea má tak dohody o vzájemné obraně jak s Čínou, tak s Ruskem, jak tomu bylo v období studené války. Podle institutu by tak v případném diplomatickém konfliktu mezi Čínou a Severní Koreou mohlo dojít k „zásadnímu posunu v bezpečnostní rovnováze“. Podle osloveného analytika však nepůjde o otevřený konflikt.

KLDR by odchod Číny zničil

„Dokážu si představit, že by Čína přestala úplně podporovat KLDR, kdyby šlo do tuhého. To by pro Kimův režim mělo samozřejmě nedozírné účinky, protože Číňani jsou vedle Rusů jedni z mála, kteří jsou ochotní odebírat jejich zboží. V případě, že by s tím přestali, by zemi hrozila obrovská hospodářská krize,“ dodává odborník. 

https://www.ctidoma.cz/clanek/publicistika/severokorejci-v-ruske-armade-na-ukrajine-cine-se-to-nelibi-coz-bude-pro-kldr-problem--79631
reklama
#Čína #KLDR #Kim Čong-un #Severní Korea #Nepolitická publicistika
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.