Příznaky onemocnění štítné žlázy: MUDr. Dvořák vysvětluje, proč je hypotyreóza nebezpečná, a radí se stravou

Pacient by měl dbát na konzumaci přiměřeného množství jódu, nadměrné množství jódu také není žádoucí
Pacient by měl dbát na konzumaci přiměřeného, ale zase ne naopak nadměrného množství jódu
zajímavost

Pokud tělu chybějí důležité hormony štítné žlázy, pak mluvíme o hypotyreóze. Příznaky onemocnění štítné žlázy jsou různé. Může se jednat například o zvětšenou štítnou žlázu. Dá se nemoci vůbec nějak předcházet a jaké jídlo je vhodné?

reklama

Štítná žláza je komplexní orgán, přičemž vědci potřebovali velmi mnoho času na to, aby rozluštili její skutečný význam. „Mimo jiné je producentem dvojice hormonů - tyroxinu a triodtyroninu. Oba jsou velmi důležité pro fungování energetického metabolismu, kostry a mnoha dalších důležitých funkcí lidského organismu,“ vysvětluje pro Čtidoma.cz MUDr. Ivan Dvořák.

Příznaky onemocnění štítné žlázy

Příznaky snížené funkce štítné žlázy neboli odborně hypotyreózy mohou být velmi různé a nespecifické. Někteří lidé si podle odborníka stěžují na únavu, zpomalené reflexy, jiní zase na vypadávání vlasů, chraplavý hlas nebo dokonce hromadění tekutiny v očních víčkách.

„Zmiňované hormony chybějí například proto, že štítná žláza již není schopna je produkovat správně, a nebo proto, že orgán byl úplně nebo částečně odstraněný. Hormony se pak musí doplňovat speciálními léky. Správná strava během hypotyreózy pak může samotnou léčbu podpořit.“

Jak je to s jódem?

Pokud se jedná o mírnou formu hypotyreózy, pak může pomoci léčba jódem, v závažnějších případech je ale nevyhnutelné užívat léky. „Zabránit jí lze ale také dostatečnou jódovou stravou. Není přitom třeba, aby lidé dodatečně užívali jód ve formě tablet, protože jsme zvyklí používat jodovanou sůl na vaření a mnoho je jí i v potravinách, které denně konzumujeme. Celkově je však nedostatek jódu ve stravě jedním z nejčastějších spouštěčů hypotyreózy.“

Nejčastější příčinou hypofunkce a chronického zánětu štítné žlázy je podle lékaře také autoimunitní onemocnění Hashimotové tyreoditidy, přičemž příčiny ještě v tomto případě nebyly přesvědčivě prozkoumané. „Oproti pozitivnímu účinku jódu během "normální" hypotyreózy se předpokládá, že zvýšený příjem jódu v souvislosti s Hashimotovou nemocí způsobí předčasný nástup nebo zhoršení onemocnění. Platí jen ale pro ty, kteří mají odpovídající genetickou predispozici. Pro vhodnou léčbu je proto naprosto klíčové, aby lékař důkladně vysvětlil příčinu hypotyreózy.“

Je třeba stopových prvků a minerálů

Jelikož štítná žláza potřebuje jód, aby produkovala dostatek hormonů, pacient by měl dbát na konzumaci přiměřeného, ale zase ne naopak nadměrného množství jódu. Dobrým zdrojem jsou v tomto případě ryby nebo jodizovaná sůl.

„Nadměrná spotřeba sojových výrobků se pacientům s hypotyreózou nedoporučuje, protože může nadále omezovat její funkci a aktivitu hormonů štítné žlázy. Selen a zinek jsou důležitými stopovými prvky pro metabolismus štítné žlázy a jejich nedostatek se během hypotyreózy vyskytuje často.“

Dvořák doporučuje, abyste denně spotřebovali 30 až 70 mikrogramů selenu (nachází se v mase, rybách, ječmenu, sezamu nebo slunečnici) a 7 až 11 miligramů zinku (v tomto případě jako zdroj poslouží celozrnné produkty, strukoviny, mléčné výrobky nebo i maso a ryby). „Mimo to se doporučuje zajistit také přísun dostatku hořčíku a vitamínů (B12, A, E a D), jelikož mají pozitivní vliv na příznaky onemocnění (na mysli máme hlavně únavu, fotosenzitivitu nebo metabolické abnormality).“

KAM DÁL: Srdce potřebuje železo, ale kde ho vzít? Profesor Linhart vysvětluje, kdy a komu hrozí nebezpečí.

https://www.ctidoma.cz/clanek/zdravi-a-styl/priznaky-onemocneni-stitne-zlazy-mudr-dvorak-vysvetluje-proc-je-hypotyreoza-nebezpecna-a-radi-se-stravou-71588
reklama
#zdraví #štítná žláza #nemoci
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.