Říčany mají smůlu, kamiony se k nim vrátí. Proč krajští úředníci nechrání své obyvatele tak jako pražský magistrát?

Policie měla hodně práce, něco podobného se čeká i nyní
Zobrazit fotogalerii (4)
 

Dvojí metr jako vyšitý? Zatímco pražský magistrát odhlasoval zákaz vjezdu kamionů do hlavního města, aby ochránil své obyvatele, Středočeský kraj na to jde opačně. Krajští úředníci totiž rozhodli o zrušení zákazu průjezdu kamionů nad 12 tun přes Říčany u Prahy a okolí. 

Podle krajských úředníků byly při vydání opatření porušeny právní předpisy. Nedostatky se týkají lhůt, stanovisek jednotlivých orgánů a způsobu vyvěšení na úředních deskách dotčených obcí. "Ty věci jsou formálního charakteru. Prostě úředníci rozhodli tak, jak rozhodli," kroutil hlavou starosta Říčan Vladimír Kořen. Proti rozhodnutí prý není odvolání.

Podle Heleny Frintové z krajského úřadu bylo opatření obecné povahy vydané odborem správních agend a dopravy říčanské radnice nedostatečně odůvodněno a nedostatky byly i ve způsobu zveřejnění záměru a následného stanovení místní úpravy provozu. Dalším důvodem pro zrušení byly "zásadní procesní vady, které zakládají nepřezkoumatelnost a zmatečnost celého řízení". "Město Říčany má možnost proces omezení opakovat v souladu s platnou právní úpravou," dodala Frintová.

Neschopnost úředníků odnesou obyčejní lidé

Říčany zákazem reagovaly na iniciativu Prahy, která připravuje podobně razantní zákaz. V Říčanech a okolí se opatření vztahovalo na kamiony nad 12 tun, které nemají v místě nakládku nebo vykládku. Zákaz se týkal zejména silnice druhé třídy číslo 101, která slouží jako přivaděč k dálnici D1.

Kvůli nedokončenému Pražskému okruhu si tudy zkracují cestu řidiči na trase mezi Plzní a Brnem na jedné straně a Hradcem Králové či Mladou Boleslaví na straně druhé. Strážníci na silnici 101 po odhalení nových značek začali okamžitě zastavovat řidiče. Pokles nákladní dopravy byl dle radnice razantní, snížil se zhruba na polovinu. Podle odhadů šlo o úbytek zhruba tisíce nákladních vozů denně.

Říčany podle starosty Kořena požádají středočeské krajské zastupitele, aby přijali usnesení, kterým by souhlasili s umístěním značek na krajských komunikacích. "Zatímco pražský magistrát své obyvatele chrání a bojuje za ně, středočeští zastupitelé nechají situaci v rukou úředníků? Očekávám, že se za nás zastupitelé postaví napříč politickým spektrem a rozhodnou, že souhlasí se zákazem tranzitu kamionů na Říčansku."