Barbora Lišková: Na modrých zónách může v Praze parkovat každý, kapsu plnou mincí už nepotřebujete

Víte, kde a kdy smíte parkovat?
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Do pražské metropole denně míří tisíce aut a řidiči často musí několik minut hledat, kde zaparkovat. Míst je především v centru města opravdu nedostatek, ale řešení existují. Stačí se zorientovat v parkovištích a zónách a významně tak ušetřit nejen čas, ale i starosti a peníze. Probrali jsme to s Barborou Liškovou z Technické správy komunikací hl. m. Prahy.

Paní Lišková, jak je to s parkovišti P+R? Lidé si často stěžují, že jich je málo, navíc stojí moc peněz...
Vidíte, a to je nejčastější omyl. Tzv. záchytná parkoviště P+R (park + ride, "zaparkuj a jeď", pozn. red.) jsou určená pro delší parkování a najdete je v okrajových částech Prahy, zpravidla u zastávek metra. Jsou zdarma nebo za symbolický poplatek 20 korun a navazují v těsné blízkosti na veřejnou dopravu. Omezení je v některých z nich pouze časové a pohybuje se v maximální době stání 12-24 hodin.

Dobře, tak konkrétně, kde jsou tato parkoviště?
V současné době jsou parkoviště P+R umístěna blízko zastávek hromadné dopravy v lokalitách Skalka, Zličín, Nové Butovice, Kotlářka, Písnice, Švehlova, Opatov, Chodov, Ládví, Letňany, Rajská zahrada, Černý Most, Nádraží Holešovice a Depo Hostivař. Další pak v Radotíně a Běchovicích, kde jsou navázána na vlakové spoje. Více informací o možnostech využití parkovišť a také jejich aktuální obsazenosti naleznete na webových stránkách www.tsk-praha.cz.

Praha je plná modrých zón. Jestli se ale nepletu, parkovat na nich může úplně každý, nebo to není pravda?
Praha sjednotila parkovací zóny do tří barev – modré, fialové a oranžové. Už opravdu neplatí, že na modré zóně nemůžete zaparkovat, pokud nejste rezident, a bát se tak odtažení. Ani nemusíte shánět papírové stírací parkovací lístky. Musíte si však parkování zaplatit v parkovacích hodinách či online. Na modrých zónách jsou ceny za parkování vyšší, je tedy vhodnější a levnější zaparkovat na fialové či oranžové zóně. 

A v těchto zónách se dá parkovat i zdarma?
Ano. Ve večerních a nočních hodinách je na fialových a oranžových zónách parkování úplně zdarma pro všechny.

Takže za modré zóny platíme vždycky?
U modrých se to liší v jednotlivých městských částech, na Praze 1 či Praze 7 se i v noci na modré platí, zdarma ale na nich můžete parkovat v Praze 5, 6 či 8. Je třeba ale sledovat dopravní značky v dané lokalitě, v některých ulicích se toto může lišit. To platí také v případě placení za parkování nebo naopak parkování zdarma o víkendech.

Ještě nedávno bylo nutné mít plnou kapsu mincí, jinak člověk nezaparkoval...
Mincemi se stále samozřejmě platit dá i dnes, ale v nových parkomatech, kterých je v placených zónách už většina, můžete platit také platební kartou. A nebo se k parkomatu nemusíte vydávat vůbec a můžete zaplatit online přes mobil.

Na to asi musím mít nějakou speciální aplikaci, že?
Ne, nemusíte stahovat žádnou aplikaci. Stačí vaše SZP a číslo parkovací zóny vyplnit na www.mpla.cz. Více informací najdete na www.parkujvklidu.cz.

Mohu přes den někde zaparkovat úplně zadarmo?
Pokud chcete zaparkovat na krátký čas blízko centra města a neutrácet peníze žádné, nabízí se parkování zdarma v některých obchodních centrech.

Chaos v Praze 1: Některé zóny by mohly být pro cyklisty průjezdné, jiné ne. Čtěte zde.
Klíčová slova: