Nehoda, která změnila průběh druhé světové války. Němci bombardovali Londýn omylem

Nemilosrdné bombardování Londýna známé také jako Blitz započalo 7. srpna roku 1940, trvalo po dobu dlouhých 57 dní a stálo život 15 000 civilistů
 

Omyl německé armády dne 24. srpna roku 1940 stál život 15 000 civilistů a změnil hlavní město Británie na ruiny. Je až děsivé, jak moc může být historie změněna jednou jedinou událostí. Tato "nehoda" se stala při bitvě o Británii a neměla dopad pouze na výsledek té dané bitvy, ale i na celou druhou světovou válku.

V létě roku 1940 stála Británie proti Německu téměř sama. Německé armády plenily západní Evropu a největší spojenec angličanů, Francie, neustál německé útoky. Britští vojáci, kteří v té době sloužili ve Francii, jen o vlásek unikli zajetí nebo jisté smrti.

Útok na Anglii

Británie čekala německou invazi doslova každým okamžikem. Očekávaný útok německého letectva opravdu přišel v srpnu a cílem byla britská letiště, základny a továrny. Ačkoliv počet německých letounů převyšoval ten britský, Anglie útok ustála.

Poté Německo letecké útoky zintenzivňovalo a Britové pomalu začínali prohrávat. Měli čím dál tím méně letadel a pilotů. Německé útoky byly navíc tak časté, že na opravy strojů mezi nimi zkrátka nebyl čas.

Hitler prý doufal v to, že se Anglie vzdá a požádá Německo o mírovou dohodu. Aby zajistil, že to tak skutečně bude, nařídil své armádě, aby britské cíle pro bombardování byly jen a pouze vojenského charakteru.

Osudový omyl

Bohužel ale došlo k oné osudové "nehodě". Podle většiny zdrojů bylo bombardování Londýna dne 24. srpna neplánované a nechtěné. Německé bombardéry měly v ten den nad Londýnem pouze přeletět a bomby shodit na vojenské cíle mimo město. To se ale nestalo.

Německá armáda shodila bomby i na část metropole a způsobila tak značné škody a smrt civilistů.

V reakci na tuto událost nařídil tehdejší britský premiér Winston Churchill útok na Berlín. Ten se stal prvním bombardováním hlavního města Německa v průběhu druhé světové války.

Britský útok na Berlín se konal 25. srpna a byl spíše symbolický. Způsobil jen malé škody a nikdo při něm nebyl zraněn. Hitlera ale rozčílil do nepříčetnosti. Zaslepený zlobou poté Hitler změnil svou válečnou taktiku. Aby pomstil útok na Berlín, který byl pouze pomstou útoku na Londýn, začal na britské hlavní město útočit plnou silou.

Blitz
Toto bombardování, také známé jako Blitz, započalo 7. srprna a trvalo 57 dní. Německá vojska na Londýn útočila nemilosrdně a vytrvale. Británie poté vyslala své bombardéry na další anglická města, byly mezi nimi např. Birmingham a Liverpool. Německo na to reagovalo tak, že také začalo cílit i na ostatní britská města, aby tak zemi co nejvíce oslabilo.

Plánem boje se tedy nakonec stal teror. Ke konci roku 1940 bylo v důsledku změny vojenského plánu zabito 15 000 britských civilistů.

Anglii nakonec zachránila skutečnost, že byl Hitler nucen obrátit svou pozornost směrem k Rusku a začal vést válku na dvou frontách, ze které už se nikdy nezotavil. Jak by skončila bitva o Británii a druhá světová válka, kdyby se vše odehrálo podle plánu, se už nikdy nedozvíme.

Zdroj: War history online

KAM DÁL: Nejznámější krádeže obrazů: Slavná Mona Lisa se vrátila, ovšem některá díla zmizela navždy.