Dopřejte dovolenou i elektrickým spotřebičům. Ochráníte je před bouřkou, navíc ušetříte

Moderní ledničky mají funkci "prázdninového" provozu
Zobrazit fotogalerii (3)
11.07.2017 - 10:31   |  

Léto je v plném proudu a mnozí z vás se chystají na dovolenou. Před odjezdem je dobré věnovat pozornost i elektrickým a plynovým spotřebičům. Během volna lze ušetřit výdaje za energie a zároveň přístroje uchránit před případným zásahem blesku. Zde je několik rad a tipů, jak na to.

Co můžete, tak zcela vypněte. Zařízení, která nemusí být elektřinou napájena po dobu vaší nepřítomnosti, prostě odpojte ze zásuvek. Pohotovostní režim (tzv. stand-by) sice umožňuje ihned přístroje použít, ale zároveň stále spotřebovávají elektrickou energii. Pokud během své dovolené úplně odpojíte například pět zařízení ve stand-by režimu, může úspora za 14 dní dosáhnout řádu desítek korun, v některých případech dokonce až stovku.

Záleží kus od kusu

Vše záleží na tom, o jaké typy spotřebičů se jedná, jaký mají příkon a také kdy byly vyrobeny. Obecně lze říci, že čím starší zařízení máme, tím více při jejich úplném vypnutí ušetříme. Pohodlí dálkových ovladačů stojí běžnou domácnost více než 1 500 Kč ročně, proto se vyplatí přístroje odpojovat i v průběhu roku.

V případě, že vaříte na elektrickém sporáku, nejlépe jej před dovolenou vypněte pomocí hlavního síťového jističe. Rovněž tak vypněte i plynové spotřebiče, zejména když máte spotřebiče s tzv. věčným plamínkem. Před samotným odjezdem ještě celý byt či dům překontrolujte, zda někde nezůstalo zbytečně rozsvíceno.

Bouřky nepodceňujte

Na bouřky je dobré se připravit prevencí. Odpojte přístroje ze zásuvek.Pokud blesk udeří v blízkosti vašeho bydliště do elektrického nebo telefonního vedení, v síti vznikne přepětí, které může zničit elektrospotřebiče v okruhu několika kilometrů. Zařízení takzvaně vyhoří. A nezapomeňte odpojit televizi i od antény. V tomto případě může být zásah do rodinného rozpočtu již zásadní.

Co s ledničkou?

Jestliže hodláte na dovče strávit třeba jen týden, není třeba si s ledničkou až tolik lámat hlavu. Pakliže ale plánujete mnohem delší výlet na měsíc či dva, už za řešení stojí. V takových případech je dobré ledničku zcela vyprázdnit, odmrazit a vypnout ze zásuvky. Pokud je námraza větší než 3 mm, zvyšuje spotřebu energické energie až o 75 %.

Ledničku po úplném vypnutí nechte otevřenou dokořán, aby se uvnitř netvořila plíseň a zápach. I během čtrnáctidenní dovolené se vám pak odmění úsporou v řádu desítek korun. Moderní chladničky nabízí prázdninový režim, tzv. funkci "holiday". Ta umožňuje nastavit teplotu na 12 ºC - 15 ºC, čímž se významně sníží spotřeba energie a zároveň se při ní nekazí trvanlivé potraviny a nedochází ke vzniku nepříjemného zápachu uvnitř.

Teplou vodu ani klimatizaci nevyužijete

Řada domácností využívá k ohřevu vody elektrický bojler. I on vám může během vaší dovolené několik desítek korun ušetřit. Nejlépe uděláte, pokud jej zcela vypnete nebo alespoň snížíte na minimum jeho teplotu. Jestliže vám sousedé či známí budou chodit zalévat kytky, domluvte se s nimi, aby vám bojler těsně před návratem zapnuli a vy si tak budete moci dopřát teplou sprchu ihned po návratu.

V letních měsících často bojujeme s přehřátými místnostmi. V případě, že máte nainstalovanou klimatizaci, není důvod ji nechat zapnutou. Jednoduchým řešením pro dobu dovolených je uzavřít okna, zatáhnout závěsy či žaluzie. Možná vaše klimatizace umožňuje načasovat její chod dopředu, a tudíž si ji můžete jednoduše naprogramovat na váš předpokládaný příjezd.

Stejně tak, jako si chcete o dovolené odpočinout vy, dopřejte oddychový čas i vašim domácím spotřebičům. Nebudete se muset obávat, zda se během vaší nepřítomnosti něco nečekaného nepřihodí a navíc ještě ušetříte.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru