Poznáte návštěvníky krmítka? Nezapomeňte jim přilepšit

Poznáte všechny návštěvníky vašeho krmítka? Prohlédněte si naši fotogalerii
Zobrazit fotogalerii (20)
  |  

Zimní přikrmování ptáků se těší stále větší oblibě. Ale poznáte vůbec, keré druhy navštěvuji vaše krmítko? Rozmanitost ptačí říše je obrovská a k určování jednotlivých druhů to chce nějaké zkušenosti. Třeba vám pomůže náš článek a fotogalerie těch známějších i méně známých druhů.

Jak si vyrobit jednoduché krmítko a čím v zimě ptáky přikrmovat, jsme psali zde. Pokud budeme pravidelně doplňovat krmení, ptáci si na stále prostřený stůl zvyknou a vy tak budete mít jedinečnou příležitost sledovat běžné druhy ptáků, jakýmI jsou třeba vrabci, sýkory, kosové, ale třeba i drozdi kvíčaly.

Klenotem zimní přírody je brkoslav

V zimě se ale na krmítku mohou objevit i zimní hosté. Zatímco mnoho druhů odlétá před zimou na jih, jiné druhy zase migrují ze sevEru na jih a tak se můžeme setkat s ptáky, které normálně v přírodě neuvidíMe. Třeba se dočkáme na tahu celého hejna brkoslavů severních. Robustní, krásně a nápadně zbarvení ptáci bloudí zimní krajinou a hledají zapomenuté bobule či jiné plody na stromech a keřích. Podobně jako kosům a kvíčalám jim nejvíce chutnají u krmítek  jablka nebo jeřabiny.

Tukovou směs vyrobíte ohřátím nesoleného loje nebo sádla. Sádlo či lůj nakrájíte na menší kousky a roztavíte při nižších teplotách. Když začne rozpuštěný tuk tuhnout, zamícháte do něj semena slunečnice a drcená či hrubě namletá jádra vlašských a lískových ořechů. Můžete přidat proso, mák, pšenici, ale i ovesné vločky, sezam. Krmítko pak vyvěsíte na místo, kam nesvítí slunce.

Různé druhy sýkor, ale i brhlíky a strakapoudy přiláká zavěšený hovězí lůj nebo lojová koule se semínky a ořechy. Jiní ptáci hledají na krmítku a zvláště pod ním semínka. Mezi ně patří pěnkavy, ale i vrabci nebo strnadi.

Bezpochyby nejběžnějšími návštěvníky krmítek jsou vrabci a sýkory. Někde i hrdličky. Občas se u krmítka objeví sojka nebo straka.

Nepozorné ptáky loví krahujec

Při troše štěstí můžeme být svědky lovu jednoho z dravců - krahujce obecného. Ten se chce taky občas u krmítka přiživit, ale protože je prostě dravec, přilákají ho hašteřící ptáci, kteří mohou ztratit ostražitost a krahujec jak blesk z čistého nebe zaútočí do hejna ptáků, aby si vybral svoji oběť.

Na kořist číhá skryt ve větvích stromů, méně často se uchyluje k aktivnějšímu způsobu lovu, kdy prolétává revírem a snaží se zaskočit nic netušící kořist nečekaným vpádem. Létá skrytě těsně nad zemí, podél zdí, prolétává křovinami a stromy, aby byl kryt před zraky ptáků do poslední chvíle a mohl nečekaně zaútočit.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru