Na podzim přikrmujte užitečné ježky. Později se vám odvděčí

Přikrmovat ježka na podzim se vyplatí
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Při večerní procházkách se psem za soumraku můžete i nyní narazit na dupajícího ježka, který si hledá obživu ještě před tím, než se uloží k zimnímu spánku. Právě v tuto dobu je velmi důležité, aby ježek dosáhl určité hmotnosti, která mu pomůže zimu bez úhony přečkat. Díky vynikajícímu čichu ježek vycítí i potravu v zemi. Ta mu však na podzim nemusí stačit, a je proto vhodné ježka přikrmovat. Jak na to, abyste mu neublížili?

Víte, že ježek má na svém těle okolo 7 až 8 tisíc bodlin? Ty ho ochraňují před jeho predátory. Jen vůči autům je naprosto bezbranný a ročně pod jejich koly zahyne mnoho ježků. Ti jsou přitom zákonem chránění. Navíc jsou velmi užiteční, protože s oblibou požírají brouky a jejich larvy nebo slimáky, kteří patří mezi nejúspěšnější ničitele úrody na zahrádkách.

I z tohoto důvodu je třeba si ježka vážit a pomoci mu v tom, aby zimní čas přečkal bez obtíží. Na jaře se totiž zahrádkářům odvděčí sběrem potravy, přičemž denně spotřebuje okolo 50 až 70 g bezobratlých živočichů nebo plodů. Ježek je totiž všežravec, který nepohrdne ani různými bobulemi, má-li hlad a v okolí na nic masitého zrovna nenarazí.  

Ježkovi do misky dejte maso, nudle i kočičí granule

Chcete-li ježky na podzim začít přikrmovat, můžete se do toho bez obav pustit. Stačí zakoupit kočičí nebo psí granule a konzervy a tuto stravu jim na mělké misce večer předložit. Ježkům chutná také vařené hovězí nebo drůbeží maso, srdce či slezina, smíchané s vařenou rýží, nudlemi či syrovými vločkami.

Směs lze doplnit přidáním nastrouhané mrkve, jablky, syrovým žloutkem nebo tvarohem. Nikdy ježkovi nedávejte kravské mléko, vepřové maso, uzeniny, příliš kořeněná a slaná jídla nebo čerstvé pečivo. Zpestřit mu stravu ale občas můžete i kouskem starší buchty nebo piškoty.

Aby ježek dobře zazimoval, měl by dosáhnout hmotnosti asi 700 g. Pokud tedy na konci října nebo v listopadu narazíte na své zahradě na malého ježka, který evidentně této hmotnosti nedosahuje, je nejlepší variantou ho předat do nejbližší záchranné stanice, kde se o něho odborně postarají.

Jak by měla vypadat zahrada přívětivá pro ježky?

Zahrádkáři by si měli ježka na svém pozemku vážit. Konzumací slimáků jim tento hmyzožravec pomáhá v nekonečném boji proti požíračům zeleniny. Z tohoto důvodu je třeba si dávat pozor na to, aby zahrádkáři k likvidaci plevele a hubení slimáků nepoužívali pesticidy, jež by mohly ježkům uškodit.

Užiteční bodlináči mají rádi na zahradě keříky, kompost, hromady listí nebo dříví, v nichž si nacházejí úkryty. Z tohoto vyplývá, že vzorně uklizená zahrada s pečlivě střiženým anglickým trávníkem asi nebude právě to, co ježka přiláká. Pozor je třeba si dávat při pálení hromádek s listím, v nichž se může ježek ukrývat, aby nedošlo k jeho usmrcení.