Drogy, rvačky a všestranný talent aneb život jednoho z nejslavnějších hudebníků světa v kostce

Německého kreslíře a scenáristu Reinharda Kleista není – už ani českému publiku – nutné sáhodlouze představovat. Před dvěma lety vyšel v Česku díky nakladatelství Argo Kleistův průlomový grafický román Johnny Cash – I See a Darkness mapující život nezadržitelného bouřliváka a ikonu americké country Johnnyho Cashe. 

02.06.2018 - 14:00   |  
Prohlédněte si celou fotogalerii
Zobrazit fotogalerii (3)

V roce letošním vyšel další Kleistův titul inspirovaný životem hvězdy populární hudby. Tentokrát stojí v centru jeho zájmu australský zpěvák, skladatel a spisovatel Nick Cave.

A kdo si oblíbil knihu Johnny Cash – I See a Darkness, nebude titulem Nick Cave, Mecy on Me dozajista zklamán. Kleist opět sází na (v rámci jeho dráhy) osvědčené postupy, díky nimž se stal jedním z nejvýraznějších tvůrců posledních let. V knize o Nicku Caveovi je však jeho gesto ještě výraznější, struktura grafického románu – jež se stala jedním z opěvovaných bodů knihy Johnny Cash – I See a Darkness – je pak ještě více promyšlená a pevná. Proměnila se kresba. Ačkoliv Kleist zůstal u černobílé, Cave je oproti Cashovi více schematický a naivní. To však celku nikterak neškodí, ostatně Caveův specifický vzhled k tomu trochu vybízí. Zkuste si zadat jméno australského hudebníka do některého internetového vyhledávače. Určitě se dostanete k několika obrázkům karikujícím "gorilí" rysy Nicka Cavea.

Komiks jako hudební klip

Za zmíněným Kleistovým gestem vidím především tendenci proměnit komiksové médium v hudbu, připodobnit kresbu hudebnímu klipu a vdechnout jí rytmus. Velká část knihy je tvořena právě Caveovými písněmi, jež se proměňují v samostatné narativy občasně se prolínající s kresbami vystupujícího Cavea. Hlavní pozornosti se přitom samozřejmě dostalo Caveovým nejslavnějším písním – The Mercy Seat, The Higgs Boson Blues, Tupelo či Red Right Hand. V knize se však mihnou i úryvky z písní Johnnyho Cashe, o jehož desce se ostatně mladí hudebníci sdružení kolem Cavea na jednom místě s nadšením baví.

Krom písní je velký prostor věnován i "marginálnímu" a dosud ne tak známému projektu nejslavnějšího australského zpěváka.

Krom písní je velký prostor věnován i "marginálnímu" a dosud ne tak známému projektu nejslavnějšího australského zpěváka. Jeho knize A uzřela oslice anděla (And the Ass Saw the Angel, česky vydalo Argo v překladu Tomáše Hrácha; vedle tohoto románu publikoval Cave ještě Smrt Zajdy Munroa či naposledy Píseň z pytlíku na zvratky). Její hlavní postava Euchrid prochází s Cavem napříč celým grafickým románem a spolu s postavami z písní, členy kapel a Caveových osudných lásek tvoří pestrou směsici překračující hranice reality – jak ke snu, tak k mýtu i k drogovým halucinacím.

Cesta do hlubin Cavea

Kdo zná lépe kariéru Nicka Cavea a kdo sleduje jeho doprovodné projekty (filmy, knihy), najde v knize Reinharda Kleista mnoho situací a okamžiků, které mu budou dobře známy. Z těch nejznámějších lze jmenovat například zběsilé počátky kapely The Birthday Party a The Boys Next Door, během nichž se mladí a punkem ovlivnění hudebníci bili se svými fanoušky, či Caveův berlínský kutloch, kde tehdy ještě relativně neznámý Cave psal svou knihu.

Kniha Reinharda Kleista se však neomezuje přepisem toho, co lze o Caveovi s jistotou tvrdit. Inspirovaná jeho psychedelickou hudbou doplňuje sinusoidy Australanovy kariéry autonomním tvůrčím výkonem. Cesty do hlubin Caveovy drogami oblbnuté mysli jsou fascinující podobně jako to, co si z nich v podobě písňových textů odnesl sám Cave.

Ať už jste či nejste fanouškem tohoto osobitého a nenapodobitelného hudebníka, po dočtení Kleistova dosud nejobsáhlejšího díla vám nezbude nic jiného než se zaposlouchat do naléhavých tónů písně The Mercy Seat.


Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.