Orgasmus může dělat s tělem divy. Své o tom ví dívka vychovávaná v církevní škole

Prohlédněte si celou fotogalerii
Zobrazit fotogalerii (4)
  |  

V nakladatelství Argo vyšel nedávno v překladu Ondřeje Hrácha komiks Esmera od autorské dvojice Vince a Zep. Provokativní námět se dočkal velice podařeného zpracování a na světě je tak další kousek, který by mohl přesvědčit i zapřisáhlé zastánce názoru, že komiks je buď Čtyřlístek, nebo superhrdinové.

V nakladatelství Argo se komiksu takříkajíc naplno sice nevěnují zrovna dlouho, ale na svém kontě už mají nejeden velmi zdařilý kousek, a dokonce se jim s komiksy podařilo objevit skrytou mezeru v hustě zaplněném literárním poli – v Argu vydávají životopisné komiksy. U nás jste si nedávno mohli přečíst recenzi grafického románu talentovaného německého kreslíře a scenáristy Reinharda Kleista s názvem Nick Cave: Mercy on Me. Od Reinarda Kleista už v Argu vyšly komiksy mapující život Johnnyho Cashe, židovského boxera Hercka Hafta, a o somálské běžkyni jménem Samia Jusuf Omarová. K dílům Reinharda Kleista se v Argu přidaly ještě komiksy Josephine Bakerová nebo Kiki z Montparnassu.

Pakliže v loňském roce vydaný Sexkomiks přinášel "První komiksové dějiny sexuality", Esmera od dvojice Vince a Zep ukazuje, že jakkoliv se hýbou dějiny, sex je jejich nezpochybnitelnou součástí.

Nedávno pak vyšel rozsáhlý komiks Šílená ze Sacré-Coeur (recenzi čtěte zde) autorské dvojice Moebius a Alejandro Jodorowsky. Příběh o profesorovi ze Sorbonny, který kromě jiného v pokročilých letech znovu objevuje slast spojenou se sexem, je co do explicitního zobrazování sexuálních scén jakýmsi předkrmem k nedávno vyšlému komiksu Esmera, na kterém se podílela autorská dvojice Vince a Zep. Zep je mimochodem vášnivým hudebním fanouškem, jeho pseudonym vznikl jako zkratka názvu kapely Led Zeppelin, Zep je rovněž velkým obdivovatelem Boba Dylana, aluze na jeho oblíbené hudebníky se v komiksech, na nichž spolupracuje, objevují často.

Od teorie k praxi

Esmera Santeneová je dospívající dívka, jež je vychovávána v chladném, konzervativním prostředí jakési církevní školy. O sexu toho mnoho neví, a pokud něco, tak čistě teoreticky, praxi, jak se u dívek, jakou je ona, předpokládá, nemá žádnou. Když jí pak spolužačka a spolubydlící ukáže, jaké to je "být s mužem", Esmera ještě chvíli váhá, ale pak se začne sexu věnovat naplno. A slovo naplno u ní získává zcela nové rozměry. Pokud je totiž pro někoho orgasmus slast, pro Esmeru představuje kouzelný okamžik, při němž se z dívky proměňuje v muže. A naopak. Je samozřejmé, že musí Esmera opustit koleje svého dosavadního života a dál se vydat po úplně jiných.

Dějiny sexuality

Jak prochází časem (přičemž jsou její orgasmy a následující proměny na denním pořádku), společenské tendence té které doby si dopřává zplna hrdla. Drogové dýchánky a nekonečné večírky se přitom vždy točí kolem jednoho a téhož – kolem sexu. Pakliže v loňském roce vydaný Sexkomiks přinášel "První komiksové dějiny sexuality", Esmera od dvojice Vince a Zep ukazuje, že jakkoliv se hýbou dějiny, sex je jejich nezpochybnitelnou (a možná významnější, než by se mohlo zdát) součástí.

Kresba je velmi detailní a zdařilá, čímž na mnoha místech kompenzuje fakt, že sexuální choutky zavádějí Esmeru (či její mužský protějšek) časem i prostorem trochu nahodile. Po komiksové senzaci Marka Šindelky, Marka Pokorného a Vojtěcha Maška Svatá Barbora, po zmíněném díle Šílená ze Sacré-Coeur a po mnoha dalších velmi zdařilých komiksových knihách, jež se čtenářům v letošním roce mohly dostat do rukou, je Esmera dalším důkazem toho, že komiksy dávno nejsou banálním a trochu infantilním sourozencem literatury.

Justin Bieber a další: Hudební fenomény, které oslovily náctileté a otravovaly všechny ostatní. Více čtěte zde.