Cesta k umění vede přes pedagogickou školu. Kteří čeští herci byli původně učiteli?

Některá jména možná překvapí...
Zobrazit fotogalerii (6)
 

Herectví a učitelství mají společné rysy. Herec i učitel totiž předstupuje před své diváky nebo žáky, které chce svým výkonem zaujmout a vtáhnout do děje. A je jedno, jedná-li se o divadelní inscenaci, nebo hodinu matematiky. Není tedy divu, že mnozí herci se ke své herecké profesi dostali přes mezistanici zvanou pedagogická škola. Kteří z českých herců byli původně učiteli?

I učitel musí být trochu herec, má-li být jeho výuka pro žáky zajímavá. Možná právě proto volili někteří budoucí herci jako zdroj svého vzdělávání pedagogickou fakultu nebo střední školu. Ne vždy jim totiž bylo umožněno jít herectví studovat přímo.

Iva Janžurová

Držitelka dvou Českých lvů či Křišťálového glóbusu, česká herečka Iva Janžurová se narodila do učitelské rodiny. Rozumělo se tedy samo sebou, že i ona bude pokračovat v rodinné tradici. Vystudovala pedagogické gymnázium v Českých Budějovicích.

Ovšem touha po divadelním herectví byla silnější než potřeba učit, takže nakonec šla po maturitě studovat DAMU, kterou absolvovala v roce 1963. České školství sice přišlo o jednoho učitele, na druhou stranu divadlo a film získal výbornou komičku i dramatickou herečku, jejíž herecké umění těší a baví spoustu let.

Libuše Geprtová

Kdo by ji neznal jako rozpolcenou Viktorku v televizní verzi Babičky režiséra Antonína Moskalyka. Charismatická Libuše Geprtová s uhrančivýma očima patřila ve své době mezi nejkrásnější české herečky. I její cesta k povolání, v němž zanechala nesmazatelnou stopu, vedla přes učitelství.

Vystudovala totiž učitelský ústav a několik let učila na základních školách ve Zlonicích u Slaného a Hořicích. Libuše Geprtová měla přirozený herecký talent, který zdokonalovala praxí – hrála v divadle, ve filmech i v televizi.

Zdeněk Svěrák

Jára Cimrman patří už neodmyslitelně ke Zdeňkovi Svěrákovi. I on má jako svou alma mater v životopisu zapsanou vysokou školu pedagogickou. Učitelstvím (jazyk český a literatura) se živil pouhé čtyři roky, načež začal pracovat pro Československý rozhlas, kde také vznikla už zmíněná postava nedoceněného českého velikána Járy Cimrmana (v rozhlasovém pořadu Nealkoholická vinárna U Pavouka).

Ladislav Smoljak

Český filmový, divadelní a televizní režisér, herec a scénárista Ladislav Smoljak byl také původní profesí učitel. Inu – nevzali ho na DAMU, když se hlásil na obor divadelní režie. Proto tedy vystudoval matematiku a fyziku na vysoké škole pedagogické a učitelskému povolání se nějaký čas věnoval. Byl asistentem na Fakultě technické a jaderné fyziky Univerzity Karlovy a učil také na gymnáziu v Brandýse nad Labem. Jeho umělecký talent se však nakonec prosadil.

Jaroslav Weigel

Ať nechodíme od Divadla Járy Cimrmana příliš daleko, Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy vystudoval i jeden z jeho herců – Jaroslav Weigel. Jako obor si vybral výtvarná výchova-historie. Po studiích pak pracoval jako výtvarný redaktor – například v Mladém světě. V Divadle Járy Cimrmana, v němž začal působit v roce 1970, pracoval nejen jako herec a scénograf, ale také jako výtvarník kostýmů.

Miroslav Táborský

Ani se nechce věřit, že charismatický a výborný herec Miroslav Táborský, který se prosadil nejen v českém filmu a divadle, ale také v zahraničí, se na DAMU hlásil celkem čtyřikrát. Třikrát byl komisí odmítnut, teprve napočtvrté se mu podařilo se tam dostat. Mezitím ovšem stihl vystudovat obor fyzika a základy techniky na pedagogické fakultě.

Klíčová slova: