Chladný seveřan na ostrově Roatán: Adam Gram nedělá kompromisy, z ničeho vybudoval luxus v karibském ráji

Ostrov je cílem mnoha výletních plaveb a není se čemu divit
Zobrazit fotogalerii (7)
 

Původem Dán, dnes ostrovan, ambiciózní podnikatel, úspěšný developer, milující otec od rodiny a muž, který žije svůj sen. To vše je Adam Gram. Jeho cesta za snem nebyla jednoduchá, což nakonec není nic, pokud to děláte pořádně. Povídali jsme si však i o jeho projektech na ostrově Roatán, životě v karibském ráji či jak se mu daří kombinovat byznys a rodinný život. Aktuálně rozvíjí projekt Pangea Beach, což je už jeho třetí takovýto developerský počin na ostrově. 

Adame, žijete na ostrově Roatán, ale původem jste Dán, jaká byla vaše cesta na tenhle kouzelný karibský ostrov?
Před šesti lety jsem žil ve Španělsku a plánoval šestitýdenní dovolenou v Karibiku, kam jsem se vždy chtěl podívat, ale do té doby mi to nevycházelo. Nejdříve jsem procestoval východní Karibik – Barbados, Britské panenské ostrovy, Dominikánskou republiku, poté jsem se přesunul na západ, kde jsem poprvé navštívil Roatán a byla to láska na první pohled. Najednou jsem se necítil jako na dovolené, ale věděl jsem, že tenhle ostrov bude jednou mým domovem. Zamiloval jsem se do nekonečných pláží, korálových útesů, zelených kopců, kouzelné přírody i povahy místních obyvatel. Ostrované jsou na rozdíl od Dánů neuvěřitelně přátelští a vřelí, takže i když jste cizinec, vítají vás jako ztraceného bratra. Musel jsem se štípnout do tváře, abych se ujistil, že se mi to nezdá.

Vnímáte to tedy už jako váš domov a vidíte zde svou budoucnost?
Určitě, Roatán je můj život a má budoucnost je zde. Víte, i po letech, které jsem na ostrově strávil, si tady užívám každý okamžik naplno. Navíc je tu skvělé prostředí i pro rodinu. Místní mentalita a celkové nastavení je úplně jiné než v Dánsku. Pro mě je třeba důležité, že tu děti zůstávají mnohem déle dětmi, protože mají kolem sebe tolik podnětů a možných činností, že nemají potřebu trávit čas u moderních technologií. To považuju za jednu z hlavních příčin, proč dnes děti předčasně dospívají. Navíc, mé děti jsou 100% ostrovani. Když jsme mému čtyřletému synovi dělali pas, plakal, že nechce ten dánský, vždyť on je přece z Roatánu… Nakonec si to nechal vysvětlit, ale stálo to hodně úsilí.

Co je pro vás na ostrově nejatraktivnější?
Těžko říct, kouzlo ostrova je celek skládající se z jednotlivých částí, které do sebe zapadají jako dílky puzzle, a proto je výsledek tak výjimečný. Ale určitě pro mě velkou roli hraje místní příroda, klima, obyvatelstvo a také dostupnost. Kdybych chtěl najít místo s podobnou kvalitou života v Evropě, stálo by to desetkrát tolik a stejně by to nebylo ono. Navíc Roatán se stále rozvíjí, což vytváří spoustu prostoru pro byznys. A to nejen v mém oboru, ale třeba i v oblasti cestovního ruchu a investičních projektů. Možnosti jsou zde obrovské, a to jak pro místní, tak pro nově příchozí obyvatele, jejichž počet rok od roku stoupá. Například letos Roatán získal své první mezinárodní hotelové skupiny, což jsou špičková střediska jako Wyndham, Hilton a Kimpton. Ekonomika na ostrově vzkvétá a navíc zaměření vlády na zlepšení infrastruktury a zdravotní péče bude mít další příznivý dopad nejen na celkovou ekonomiku, ale co je pro mě důležité, i na ceny nemovitostí.

Adam Gram
Narozen:
Kodaň, Dánsko Povolání: developer
Současné bydliště: Roatán, Honduras
Rodinný stav: ženatý, 2 děti Kde začínal: realizoval rekonstrukce objektů v Kodani

Vyhovuje vám karibské klima a životní styl?
Miluju to. Já vím, že se opakuju, ale vážně – Roatán je můj splněný sen. Když ráno vstanu, tak zatímco má žena připravuje snídani, vyjdu na terasu s hrnkem voňavé kávy, rozhlédnu se kolem sebe a pokaždé děkuju Bohu, že tu můžu být. Někomu to možná bude připadat patetické, ale je to pravda. Pardon, trochu jsem odbočil. Místní klima je skvělé – slunce svítí celý den a teplota tu nikdy neklesne pod 25 oC a nikdy nepřesáhne 32 oC, a to ani v období dešťů. Do toho fouká lehký vánek – 9 měsíců v roce z jihu a 3 měsíce ze severu – a to právě ve zmiňovaném období dešťů. Moře má celoročně 25–30 oC, což je tak akorát, aby bylo koupání osvěžující a zároveň voda nestudila. Navíc Roatán leží mimo pás hurikánu, což nám ušetří spoustu obav a škod, které by hurikány způsobily.

Jak se v takovém prostředí podniká?
Mně naprosto skvěle. Honduras je země, která je velmi vstřícná k investorům a je otevřená vůči Evropanům, kteří si chtějí koupit nemovitost nebo investovat. Stejně tak je poměrně snadné získat povolení k pobytu, takže pro můj obor je to zde jednoznačně ideální.

Začal jste podnikat už mladý a dnes realizujete developerské projekty právě na Roatánu. Jaké byly vaše začátky?
Když jsem se rozhodl podnikat v Roatánu, věřím, že to bylo dílem osudu. V době, kdy jsem na ostrov přišel, tak jediným dánským občanem na Roatánu byl bývalý majitel Remaxu žijící na Bay Islands. Měl téměř 30 let zkušeností na realitním trhu, a hlavně právě s realitami na ostrově. Když se dozvěděl, že na ostrově je další Dán, neváhal a ihned mě pozval na večeři. Okamžitě jsme si padli do noty a ačkoli už byl v důchodu, přesvědčil jsem ho, aby se mnou rozjel společný byznys. O dva týdny později jsme koupili prvních 30 akrů k výstavbě, ze kterých zanedlouho bylo už 90 akrů. Společně jsme vyvinuli dva unikátní projekty, vesnice Coral Views Village a White Hill, obě ležící v srdci Roatánu, na French Harbour, kde přímo sousedí se světoznámým golfovým hřištěm Black Pearl.

Věřil jste si od začátku, že projekt klapne?
Když jsme zakládali vesnici Coral Views, bylo to uprostřed finanční krize, takže okolí nám moc šancí nedávalo, ale my věřili v ostrov a prvotřídní polohu, kterou Coral Views nabízí. Má ty nejkrásnější výhledy na oceán, kterých si mohou její obyvatelé užívat nejen z domů, samozřejmě i ze soukromé pláže a bazénu. Snažili jsme se vcítit do našich klientů a vytvořit přesně to, po čem touží. Zájem ale předčil naše očekávání. Pozemky byly vyprodány okamžitě, a dokonce takovou rychlostí, že jsme nebyli schopni dokončit infrastrukturu a už bylo vyprodáno. Rozšířili jsme čtyřikrát a také jsme zahájili nový projekt, White Hill, který byl vyprodán za pouhých 6 měsíců.

Pangea Beach tak zřejmě byl logický krok...
Ano. V letošním roce jsme pak vyvinuli nový exkluzivní projekt Pangea Beach Roatán, s omezeným počtem moderních domů navržených francouzsko-kanadským architektem Ericem Champagne, které nabízí uzavřenou komunitu se soukromou pláží a klubovou zahradou. Všechny domy budou mít nerušený panoramatický výhled na korálový útes a tyrkysové Karibské moře.

Čím vším jste si musel projít, abyste byl tam, kde jste dnes?
Spoustou legrace a seznámením se se s hromadou skvělých nových přátel na ostrově (smích), ale samozřejmě za vším stojí spousta úsilí a práce..

Co je pro vás při podnikání prioritou?
Vždy chci dát svým klientům to nejlepší – spojit jedinečnou investici a místo, kde budou moci se svými rodinami žít skvělý a naplněný život. Jednoduše – pomoci jim, aby se jim splnily jejich sny a očekávání stejně tak, jako se splnily mně, díky tomu, že jsem se usadil na Roatánu.

Jaké jsou rozdíly v podnikání v Evropě a Střední Americe?
Ideálním příkladem, jak popsat rozdíl mezi Evropany a ostrovany na Roatánu je, že my Evropané se dostaneme z bodu A do bodu C přes bod B. Ostrované ovšem začnou bodem A, poté skočí do bodu C a nakonec se vrátí do bodu B. Tím mám na mysli, že organizace a profesionalita, jakou známe z Evropy, tak místním chybí. Takže třeba v tomhle ohledu přistěhovalci byznysu na ostrově jednoznačně prospěli. Svým klientům vždy připomínám, že mezi námi v Evropě nebo USA existuje kulturní rozdíl ve srovnání s lidmi z Karibiku. Nicméně s trochou vášně vždy najdeme společnou řeč, protože i přes kulturní rozdíly máme společný cíl – aby se projekt povedl. 

Řekl byste, že na rozdíl od ostatních projektů jsou ty vaše něčím výjimečné?
Stoprocentně. Naše projekty jsou umístěny v těch nejlepších lokalitách, vždy vybírám místa osobně a jen taková, kterým bych mohl dát minimálně 9 z 10 hvězdiček. Nikdy nedělám kompromisy ohledně umístění developerského projektu. Musím věřit v lokalitu a dokázat si představit, že já sám v tom místě žiju a jsem tam šťastný. Pouze tak vím, že se za projekt mohu na 100 % postavit a svým klientům nabídnout maximum. Design, který nabízíme, je také výjimečný, zatímco další projekty na ostrově jsou v typickém karibském stylu, my sledujeme nejnovější trend z Miami, LA, Ibizy a Mallorky a nabízíme moderní domy s kvalitními vzdušnými materiály, exkluzivním bazénem a výhledem na oceán. Naše kritéria jsou ve srovnání s jinými projekty velmi přísná. Což sice má vliv na cenu projektu, ale když chceme chránit investice našich klientů, je to nutnost. Pouze tak jim dokážeme zajistit velkou návratnost.

Pro koho jsou domy, které stavíte, určené, jaká je vaše cílová skupina?
Naši klienti jsou převážně úspěšní Američané, Kanaďané a Evropané, kteří si dům na Roatánu koupili jako letní sídlo nebo za účelem investice. Dost často se jedná i o podnikatele, kteří sem berou své obchodní partnery, aby měli na jednání dostatek klidu a příjemné prostředí.

Máte při vší práci ještě čas na rodinu? 
Samozřejmě, moje rodina je mou životní prioritou a také hlavním důvodem, proč zde žiju. Jsem šťastný, že život v Karibiku mi dává dostatečný prostor, abych s nimi mohl trávit maximum času. Reálně – zůstat v Evropě, nikdy bych si nemohl dovolit věnovat rodině tolik času, kolik mohu zde. Je to tím, že život zde není tak hektický. Zatímco Evropané jsou zvyklí chodit do práce pět dní v týdnu na striktních 8 hodin, tak tady je vše mnohem více flexibilní. Například já se párkrát týdně rád připojím doma ke své rodině na oběd a pak ještě strávím půl hodiny se svými dětmi v bazénu, než se vrátím do práce. A neděle? To je pro všechny ostrovany pouze plážový den…

Stihl jste letos dovolenou?
Trávím každoročně na dovolené 2–3 měsíce a jsem neskonale šťastný, že si to mohu dovolit. Ještě stále nejraději prozkoumávám země poblíž Roatánu, a to zejména ty ve Střední a Jižní Americe, mají opravdu úžasnou kulturu. Mayská historie a pyramidy jsou ohromující. Navíc Střední a Jižní Amerika je velmi cenově dostupná, takže když zde žijete, dává vám to příležitost hodně cestovat. Životní a cestovní náklady ve Střední Americe jsou oproti Evropě mnohonásobně nižší.

Je něco, co byste poradil začínajícím podnikatelům, aby byla jejich cesta co nejúspěšnější?
Realizujte své sny a udělejte první krok ... jen málokdo se rozhodne následovat svůj sen a skryté ambice. Přál bych si, aby více lidí dokázalo využít příležitosti, dělali to, co milují, a nenechali se odradit strachem ze selhání. Neignorujte příležitosti a věřte sami v sebe.