Seriál Co ste hasiči: Kdo byl předlohou seriálovým postavám? Rozhovor se scenáristou Merknerem, který vyrůstal za zvuku sirén

První díl letního televizního seriálu Co ste hasiči měl vysokou sledovanost
 

Neuvěřitelný úspěch u diváků mají první dva díly prázdninového televizního seriálu Co ste hasiči, který napsal scenárista Rudolf Merkner. Ten v osmidílném projektu představuje několik hlavních postav, které spojuje láska k hasičskému oboru. V hlavních rolích se na obrazovce Nova TV objevují každý pátek večer Petr Rychlý, Míra Nosek, Nela Boudová či Lucie Benešová a nás zajímalo, kde čerpal scenárista inspiraci pro jejich charaktery a také zdůvodnění, proč se příběh seriálu odehrává na místech kolem řeky Sázavy. 

Scenárista a dramaturg Rudolf Merkner má za sebou již několik velkých a také velmi úspěšných projektů. Tím nejslavnějším je jistě seriál Vyprávěj, pracoval také na Mazalech a celovečerních filmech Ro(c)k podvraťáků, Bobule či Rafťáci. Jeho manželkou je již devět let herečka a spisovatelka Jana Bernášková, mají syna Theodora a pečují také o Janinu dceru Justýnu, jejímž otcem je divadelní režisér David Drábek.

Rodina si právě užívá dovolenou na ostrově Sicílie a oba manželé velmi vtipně glosují své pozoruhodné, občas až neuvěřitelné zážitky, na svých sociálních sítích. A i přesto, že si Rudolf Merkner snaží užít zasloužený klid od práce u moře, pro Čtidoma.cz prozradil v rozhovoru nejen okolnosti vzniku scénáře i pohled do zákulisí samotného natáčení

Byl vytouženým povoláním malého Rudy hasič? 

Nene, ale máme ve vsi, kde jsem vyrůstal, souseda hasiče. Takže jsem celý život slýchal sirény a ten náš soused byl naprostým hasičským vzorem. Takže námět je úzce spojen s mým dětstvím, protože jsme hasiče všichni obdivovali a byli hrdiny pro všechny místní i v naší hospodě. 

Takže jste scénář vystavěl na reálných historkách? 

Když jsem dával scénář dohromady, tak jsme si s kamarádem hasičem povídali, on mi vyprávěl historky. Takže ano - vše, co se v seriálu objeví, je opravdu odžité. 

A postavy? 

Ty jsou všechny vymyšlené, každá jednotlivá je spojena z vícero opravdu žijících. Poskládal jsem různé osoby a charaktery. Třeba veterinářka, kterou hraje má žena Janička, byla napsána podle mé kamarádky z Olomouce. Ta je veterinářkou a vyprávěla mi historky z tohoto oboru. Postavy jsou mixem mého dědečka, souseda, kamarádů, postaviček, které známe z našich životů. 

A čistě vesnický příběh se přitom odehrává jen nedaleko hlavního města…

To je na tom velmi důležité. Vyrůstal jsem v Ladově kraji a také jsme to tam celé natočili. Chtěl jsem divákům ukázat, že jen kousek za Prahou jsou krásné lesy, řeka Sázava, nádherná krajina s rozlehlými lesy. V seriálu se objeví řeka, autocross, lodě - to vše tady máme. Mám to u nás rád a líbilo se mi ukázat ta hezká místa na kameru. 

Seriálová hasičárna je reálná budova z vaší vísky? 

V záběrech se objevuje jiná hasičárna. V té naší to nešlo, ale je skoro stejná. Prošli jsme před natáčením pár hasičáren a všechny jsou si hodně podobné. 

Byl jste osobně u reálného zásahu hasičů? ​

Co ste hasiči

  • seriál, 8 dílů - vysílá TV Nova
  • ke zhlédnutí každý pátek v hlavním večerním čase
  • všichni herci prošli přípravou s opravdovými hasiči a také výcvikem
  • seriál se točil během prázdnin v roce 2019 v Ladově kraji
  • hrají: Petr Rychlý, Lucie Benešová, Miroslav Nosek, Vladimír Skórka, Jana Bernášková, Marek Holý, Václav Kopta, Nela Boudová, Martin Pechlát, Ivana Uhlířová, Roman Vojtek, Pavel Nový, Vlastmil Zavřel

To ne. Měli jsme před natáčením různá cvičení s reálnými hasiči, viděli jsme, jak naskakují do akce, jak zasahují, simulovali pro nás různé situace. Ale teď mě vlastně napadá, že jsem reálně u jednoho byl. A také se v tom seriálovém příběhu promítá. Jedna příhoda je totiž o tom, že v patře žije hrozně obézní pán a hasiči jej nemohou dostat dolů. A to se nám i opravdu stalo - paní se u nás v domě zasekla mezi vanou a pračkou a nemohla ven. Volala o pomoc, ale měla bezpečnostní dveře, tak jsem k ní lezl oknem.Takže jsem vlastně byl účastníkem opravdového hasičského zásahu.

A troufl byste si po těch ukázkách třeba zasáhnout u hořícího auta? 

To ne, právě toto je velmi specializovaná pomoc. A když jsem měl tu možnost vidět hasiče, jak toto vše cvičí a jak jsou na všechny možnosti předem připraveni, musím upřímně říci, že jsou to frajeři. Na vše mají speciální zkoušky a jejich práce je nesmírně těžká a náročná. 

Je pro vás manželka v hasičské uniformě sexy? 

Popravdě ano, je. Ale k tomu bych rád dodal, že pro ni jsem měl jako předlohu jednu reálnou holku. Ta ve sboru opravdu funguje, od dětství se účastní hasičských soutěží a svou prací žije. Chtěl jsem tímto seriálem vzdát poctu celé hasičské profesi a také ukázat, že v ní nefungují jen zdatní muži, ale i hasičky ženy. A že ty tam nejsou na ozdobu, ale opravdu zastanou v každém sboru velmi důležitou práci. 

KAM DÁL: Jana Bernášková nemá kde hrát, a tak dopisuje již druhou knihu. Z té první je bestseller.


Životní styl

Zdraví