Martha Mason, žena, která byla 61 let rukojmí kapsle: Dávali jí rok života, nakonec vystudovala dvě univerzity

Martha Mason byla žena s obrovskou vůlí
Foto: youtube/ The Final Inch
Zobrazit fotogalerii (4)
Martha Mason byla žena s obrovskou vůlí

Martha Mason byla spisovatelka a novinářka, která ve svých jedenácti letech onemocněla obrnou. Nemoc malé dívce převrátila život vzhůru nohama. I přesto, že musela strávit 61 let v kapsli dýchacího přístroje, vystudovala dvě univerzity a stala se velmi uznávanou. Na svůj trpký osud si Martha Mason nikdy nestěžovala a až do své smrti v roce 2009 byla vděčná za každý nový den. 

reklama

Martha Mason se narodila v roce 1937 v  Lattimore v Severní Karolíně. Do svých jedenácti let se dívka nijak neodlišovala od svých vrstevnic a žila spokojeným životem. Krátce po jedenáctých narozeninách přišel zlom. Psal se rok 1948 a rodina Masonových zažívala nejhorší chvíle života. 

Na obrnu zemřel mladší starší bratr Marthy a následně onemocněla i ona sama. Martha měla větší štěstí než její bratr a vybojovala si novou šanci na život. To ještě ale netušila, jak složité to bude v životě mít. 

Dívka byla kvůli nemoci upoutána na lůžko, její svaly postupně atrofovaly a přestávala sama dýchat. Stav Marthy se zhoršoval, takže ji bylo nutné převést na místní kliniku, kde rozhodli, že bude umístěná do kapsle, která za ni bude dýchat. Lékaři matku Marthy připravili na to, že její dcera zvládne žít v kapsli maximálně rok. 

Martha se však nevzdala a se svým životním osudem se prala, jak mohla. Absolvovala střední školu denními návštěvami svých učitelů a promovala nejprve ve své třídě s nejvyššími vyznamenáními. 

Nikdy si nestěžovala

Po střední škole nastoupila na Gardner-Webb College, kterou úspěšně absolvovala a následně si v roce 1960 dodělala ještě bakalářský titul v anglickém jazyce na Wake Forest College. Martha se dala na dráhu úspěšné novinářky. Cesta to ale nebyla jednoduchá. Život v kapsli byl velmi náročný a Martha potřebovala neustálou asistenci. Naštěstí měla kolem sebe lidi, kteří jí byli neustále k ruce. Před příchodem počítačů jí s publikováním článků pomáhala matka. 

Martha si nikdy nestěžovala, že nemůže žít dostatečně plnohodnotný život jako ostatní. Měla neskutečný smysl pro humor a do své práce novinářky vkládala vše. I přesto, že dýchací kapsli opustila jen párkrát za život, neustále se obklopovala kamarády, kteří jí vždy ochotně se vším pomohli. 

Martha Mason zemřela krátce po úsvitu v pondělí 4. května 2009. Před svou smrtí žila 61 let v železných plicích, déle než kdokoli jiný, kdo prodělal obrnu. 

Kam dál: Ženy, které změnily politiku. Významná jména z minulosti i současnosti.

reklama
#Martha Mason #novinářka #kapsle #obrna

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

reklama
Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.