Propadli Drahoš i Hilšer: Piráti vybrali kandidáty do senátních voleb

Jiří Drahoš dostane ještě jednu šanci, zachová se jinak?
Zobrazit fotogalerii (3)
28.03.2018 - 17:28   |  

Za Piráty budou v metropoli kandidovat do Senátu Libor Michálek, Lukáš Wagenknecht a Eva Tylová. Naopak neuspěli prezidenští kandidáti Jiří Drahoš a Marek Hilšer. Senátní volby se budou konat letos na podzim společně s komunálními a vyměňovat se v nich bude jako vždy třetina senátorů. Volit se bude celkem ve 27 volebních obvodech v celé republice.

Piráti zatím kandidáty v primárkách vybrali ve třech obvodech, a to v Praze 2, Praze 8 a Praze 12. Obvody pro senátní volby zahrnují nejen městské části, po kterých jsou pojmenovány, ale širší území. Pro obvod Praha 4, kde se bude na podzim rovněž volit, zatím strana kandidáta nevybrala.

Primárky se tam uskuteční v dubnu a svou kandidaturu v tomto obvodu již ohlásil neúspěšný prezidentský kandidát Jiří Drahoš, který tak dostane druhou šanci. Napoprvé neuspěl zřejmě i proto, že se Pirátům nepřišel oficiálně předsavit, na což poukázal Vít Šimral, který výsledky zveřejnil.

Michálek je senátorem od roku 2012 a mandát bude obhajovat. Někdejší ředitelka České inspekce životního prostředí Tylová se o místo v Senátu neúspěšně pokoušela už v roce 2005 za Zelené. Bývalý náměstek ministra financí Wagenknecht bude letos kandidovat poprvé.

Hilšer prý není čitelný

V obvodu Praha 2 se do pirátských primárek přihlásil další neúspěšný prezidentský kandidát, lékař a aktivista Marek Hilšner. Dostal se do druhého kola, kde však straníci dali přednost dosavadnímu senátorovi Michálkovi. Ten není členem Pirátské strany, i když za ni byl zvolen. "Marka Hilšera jsme sice podpořili v prezidentských volbách, jeho záměry v horní komoře Parlamentu nám ale nejsou zcela jasné," uvedl místopředseda pražských Pirátů Vít Šimral.

V Praze 8 se o křeslo bude za Piráty ucházet ekonom a bývalý státní úředník Wagenknecht, který v letech 2014 a 2015 působil jako první náměstek ministra financí. Po sporech s tehdejším ministrem financí a dnešním premiérem Andrejem Babišem a tehdejší ministryní pro místní rozvoj a dnešní šéfkou resortu obrany Karlou Šlechtovou byl odvolán. Dnes vede think tank Good Governance, která se věnuje transparenci a dodržování principů právního státu ve veřejné správě.

Neuspěl ani Okamura

V primárkách Wagenknecht porazil například Hayata Okamuru, bratra předsedy SPD Tomia Okamury. Nyní za Prahu 8 v Senátu zasedá bývalá ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová.

V Praze 12 a okolí bude o křeslo usilovat bývalá členka Zelených Tylová. Kromě pozice šéfky České inspekce životního prostředí v minulosti zastávala také funkce náměstkyní ministra životního prostředí a místostarostky Prahy 12. Za Prahu 12 nyní v horní komoře od roku 2006 zasedá Tomáš Grulich (ODS). V obvodu plánuje kandidaturu třetí z neúspěšných prezidentských kandidátů Pavel Fischer.

Pirát Jakub Michálek: Probíhá kartelizace mediální scény, politika a byznys se propojují. Čtěte.