Hořká pilulka pro Volfa, vítěz voleb vyšachován. ODS se v Kladně spojila s SPD i ANO

Polepší si Kladno s novým vedením?
Zobrazit fotogalerii (3)
  |  

Kladno povedou ODS, SPD, ANO a hnutí Kladeňáci, které je složeno z kandidátů STAN, TOP 09 a KDU-ČSL. Jejich zástupci už podepsali koaliční smlouvu, ve třiatřicetičlenném zastupitelstvu mají 18 hlasů. Pro primátora Milana Volfa je to hodně hořká pilulka.

Vítězná Volba pro Kladno primátora Milana Volfa bude spolu s komunisty v opozici. "Primátorem bude Dan Jiránek," řekl Lukáš Hanes z kladenské ODS. Jiránek už město v minulosti vedl, v uplynulých čtyřech letech vedla Kladno koalice Volby pro Kladno, ANO a KSČM.

"Jestli se někdo jinak neumí prosadit, než že dělá takové podrazy, tak nechť je dělá," reagoval Milan Volf. Podle Volfa jsou čtyři roky dlouhá doba a složení koalice je nesourodé. "Já to nebudu hodnotit, protože tam je plno nováčků a oni potom se jakoby rozkoukají a podobně," dodal dosavadní primátor.

Zákaz jen pro KSČM

Na důvody spolupráce ODS s SPD se bude kladenských občanských demokratů ptát předsednictvo strany. "V žádném případě to pro nás jako předsednictvo není preferovaná varianta," uvedla místopředsedkyně strany Alexandra Udženija.

ODS nemá kongresem zakázáno utvořit koalici s SPD, takové usnesení má pouze ve vztahu ke KSČM. "Je zajímavé se podívat na tu situaci v Kladně, kdy podle informací, které mám, pan primátor Kladna Volf vedl velmi ostrou a útočnou kampaň a vlastně se všichni domluvili proti němu," dodala.

Strany se na mnohém shodly

Podle koaliční dohody se strany shodly například na klíčových investicích do chodníků, silnic, nových parkovacích míst, parků a sportovišť. Prioritou by také mělo být transparentní hospodaření města a městských firem či zavedení participativního rozpočtu. Strany se také shodnou na zrušení heren na území města. Cílem koalice je také zamezení výstavby hypermarketu v lokalitě Růžové pole.

Komunální volby v Kladně vyhrála Volba pro Kladno, získala 13 mandátů v zastupitelstvu, které má 33 členů. Druhá skončila ODS se sedmi mandáty, která byla dosud v opozici. Koalice Kladeňáci bude mít pět zastupitelů. Čtvrté ANO má v Kladně čtyři mandáty, dva zastupitele bude mít na pátém místě KSČM. Šestá je SPD se dvěma mandáty.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru