Petr Gazdík: Ať premiér jasně uvede, kolik chce učitelům přidat, a nedělá si z huby popelník

Premiér Babiš sliboval učitelům více peněz, než nakonec dostanou
Zobrazit fotogalerii (2)
 

Premiér Andrej Babiš letos v lednu sliboval, že učitelům přidá 15 procent. Nestalo se, jde tak o jeden z mnoha nenaplněných slibů. Na středu chystají školské odbory stávku, do které se má zapojit až 6 000 škol. Důvodem je nespokojenost učitelů s plánovaným navýšením platů v návrhu státního rozpočtu pro rok 2020.

Hnutí STAN podporuje požadavek učitelů na navýšení mezd o 15 %. „Rozumíme důvodům nespokojenosti učitelů. Vždyť my už dlouho upozorňujeme, že prvním krokem ke zlepšení školství musí být motivace učit a první krok je navýšení platů učitelů na úroveň srovnatelnou s jinými vysokoškolsky vzdělanými profesemi. Za diletantskou ale považuji samotnou přípravu stávky. Ta měla být vyhlášena mnohem dříve, organizace odborů pokulhává a doplatí na to rodiče, kteří do poslední chvíle netuší, zda jejich děti půjdou do školy,“ řekl poslanec a člen školského výboru Poslanecké sněmovny Petr Gazdík.

Petr Gazdík také připomněl premiérův slib z ledna letošního roku - navýšit plat učitelů pro rok 2020 o 15 %. Svůj slib ale nedodržel. „Premiér si udělal z huby popelník a my ho proto vyzýváme, aby spolu s ministrem školství vystoupili a upřesnili, jaká má být skutečná výše průměrného platu učitele v roce 2021. Ale upřesnili i výpočet toho průměru bez jakýchkoli hrátek s čísly, na které jsme od této vlády zvyklí,“ vyzval předsedu vlády Gazdík.

Daňový balíček je paskvil

Vláda bude ve středu projednávat daňový balíček. „Pro daňový balíček hlasovat nebudeme, protože se vláda snaží vytáhnout peníze z kapes daňových poplatníků s argumenty, které nedávají smysl. Skutečným důvodem je, že po rozhazovačné politice vlády v posledních letech zeje státní kasa prázdnotou a namísto hledání úspor raději seberou všem ostatním. Už dnes máme nejvyšší složenou daňovou kvótu, ačkoli se vláda zaštiťovala, že daně zvedat nebude,“ vysvětlila poslankyně a členka rozpočtového výboru Sněmovny Věra Kovářová.

Vláda si pravděpodobně tento balíček, i přes výrazné výhrady opozice, prosadí. Hnutí STAN každopádně navrhuje některé pozměňovací návrhy, které mají za cíl zmírnit dopady daňového balíčku: „První z nich ruší zvýšení poplatku za vklad do katastru na dvojnásobek. Vláda argumentuje, že se nezvyšoval několik let a je nutné dorovnat inflaci. Inflace ovšem od doby poslední změny poplatku určitě nedosáhla 100% výše. Další návrh vyjímá technické rezervy životního pojištění z navrhovaného a nesmyslného zdanění,“ představila návrhy hnutí STAN Kovářová.

Normální lidé ostrouhají

Pozměňovacím návrhem Jany Krutákové reagujeme na úpravu zákona o dani z nemovitosti. „Na první pohled se zdá, že cílem předkladatele je zrušit daň z ploch, na kterých jsou remízky. Bohužel se tak bude dít jen u zemědělských podnikatelů, kteří si tento krajinný prvek zapíšou do své evidence, tzn. budou na něj pobírat i zvýšené dotace. A normální lidé? Opět nic. Proto navrhujeme vyjmutí daně z nemovitosti na skupinu dřevin (remízky) na ostatní ploše, kterou vlastní fyzické osoby, tedy ti, kteří ji nevyužívají k podnikatelské činnosti. Cílem je motivace občanů k péči o naši krajinu,“ dodala Krutáková.