Apple se znovu pouští do projektu samořízených vozů

Vizualizace samořízeného vozu podle Applu
Zobrazit fotogalerii (3)
18.04.2019 - 10:00  

Americká společnost Apple jedná nejméně se čtyřmi potenciálními dodavateli příští generace senzorů LIDAR, které měří vzdálenost a rychlost pro samořízené automobily. Současně ale pracuje na vlastních senzorech tohoto typu. 

Projekt výroby samořízeného automobilu nazvaný Titan firma zahájila v roce 2014. Informace o něm příliš nezveřejňuje, ale list The New York Times v roce 2017 napsal, že firma zřejmě plán výroby tohoto vozu opustila a soustředí se výhradně na samotnou technologii autonomního řízení.

Nyní se zajímá o novou generaci senzorů LIDAR schopných trojrozměrného pohledu na silnici. S jakými firmami jedná, zdroje neuvedly. Apple usiluje o senzory, které by byly menší, levnější a jejichž výroba by byla snadnější, než umožňuje současná technologie. Měly by být s to kontrolovat stovky metrů silnice před vozidlem.

Projekt obestřený tajemstvím

Nicméně stále není zcela jasné, zda cílem projektu Titan je vybudovat vlastní vozidlo nebo dodávat vybranému partnerovi hardwarové a softwarové prvky pro automobily s autonomním řízením a celkově mít tuto výbavu pod kontrolou. Podle zdrojů pracuje na vývoji senzorů LIDAR také sama společnost Apple.

Pro projekt Titan společnost loni najala manažera Douga Fielda, který se vrátil z Tesly, kde působil jako viceprezident a řídil vývoj jejích nových vozů. Na projektu pracuje asi 1 200 lidí. Field dříve v Applu pracoval na vývoji počítačů Mac.