V Barmě našli v jantaru fosilii ptáka s extrémně dlouhým prstem

Zatím není jasné, k čemu dlouhý prst sloužil
 

V Barmě objevili zkamenělé pozůstatky ptáka, který žil před 99 miliony let a měl bizarně dlouhý třetí prst. Fosilie se ukrývala v kusu jantaru a jde zřejmě o velmi významnou věc z pohledu vědy. Otázka zatím je, k čemu tak dlouhý prst měl.

Pták podobný vrabci měl podle vědců třetí prst dlouhý 9,8 milimetru, což je o 20 procent víc, než byla délka celé jeho nohy. Paleontologové si zatím nejsou jistí, k čemu extrémně dlouhý prst ptákům sloužil, mohl jim ale například pomáhat najít potravu v těžko dosažitelných dutinách stromů.

Příbuzný ozubených ptáků

Kus zkamenělé pryskyřice s nedotčenými pozůstatky ptáka našli horníci v Barmě v roce 2014. Tvar nohy zmíněného ptáka byl tak unikátní, že se tým expertů vedený čínským paleontologem Sing Li-taem rozhodl označit opeřence za nový druh s názvem Elektorornis chenguangi.

První část názvu je složena z řeckých slov "jantar" a "pták". Druhá část pak odkazuje na kurátora čínského muzea jantaru Čchen Kuanga (v anglickém přepisu Chen Kuang), který fosilii považovanou původně za vyhynulý druh ještěrky jako první zkoumal.

Čchen pak fosilii předal k prostudování paleontologovi Sing Li-taovi. Ten společně s dalšími experty dospěl k závěru, že nalezený živočich je příbuzný vyhynulým ozubeným primitivním ptákům z podtřídy Enantiornithes, kteří žili v období křídy před 131 až 66 miliony let.

Klíčová slova: