Český startup připravil novou verzi systému pro sledování žraloků

Dozvíme se o těchto úžasných tvorech něco nového?
 

Pražský startup Mapotic připravil a spustil novou verzi systému na sledování žraloků pro americkou neziskovou organizaci OCEARCH. Ta ve spolupráci s vědci sbírá data o pohybu žraloků v oceánech a změnách jejich migračních tras. Dosavadní verze už nezvládala nároky na sledování většího množství žraloků.

Organizace OCEARCH monitoruje pohyb žraloků pomocí technologie satelitních polohovacích zařízení - takzvaných tagů. Jsou umístěny na hřbetní ploutve žraloků. "Biologové a výzkumné týmy tak mohou sledovat a vyhodnocovat jejich pohyb a na základě toho lépe porozumět aktuálním změnám probíhajícím ve světových oceánech," řekl Ivoš Gajdorus z Mapotic. Cesty žraloků ale na internetu či v mobilní aplikaci pozoruje i mnoho laiků.

Původní verze už nestačí

Když se zařízení přiblíží k hladině, odešle signál na satelit, který údaje zpracuje a pošle na cloudové uložiště. "Z něho jsou data následně načítána na web a do mobilní aplikace, kde jsou s jistým zpožděním, kvůli nebezpečí pytláků, vizualizována," popsal Gajdorus proces.

Uvedl, že původní technologie pro současné počty sledovaných žraloků už nestačila. Vývojáři z českého startupu, který se zaměřuje na inovativní mapové služby, tedy na jaře začali vyvíjet posílenou verzi. Gajdorus řekl, že nový design systému mimo jiné zvládne nárazové špičky v provozu a umožní sledovat i další druhy - například želvy nebo velryby.

Další plány rozšíření

"V plánu jsou také další rozšíření funkcionality, například o přidávání zvířat do seznamů 'oblíbených', notifikace, přizpůsobení mapy, aby ukazovala jen ty druhy, které chce uživatel sledovat, nebo vylepšování projektu, aby zobrazoval počasí a mořské proudy v reálném čase," doplnil Gajdorus.

Organizace OCEARCH vznikla před deseti lety. Jeden z prvních očipovaných žraloků byla v roce 2012 samice Mary Lee. Její putování nyní sleduje i na Twitteru, více než 130 000 lidí.

Klíčová slova: