Klobouk dolů: Paraplegik na vozíku zdolal hongkongský mrakodrap

Podle Lai Chi-waie je základem spokojeného života nic nevzdat a bojovat, ať se stane cokoli
 

Sedmatřicetiletý Lai Chi-wai se stal v Hongkongu prvním lezcem, kterému se na invalidním vozíku podařilo vystoupat více než 250 metrů po stěně mrakodrapu. Bezesporu si tak zaslouží obrovský obdiv a respekt.

Výstup mu trval v sobotu více než deset hodin a akcí se mu podařilo získat 5,2 milionu hongkongských dolarů (14,5 milionu Kč) pro pacienty s poraněnou míchou, uvedla agentura Reuters.

"Měl jsem celkem obavy," řekl Lai k výstupu. "Při lezení na hory se můžu držet kamenů nebo využít malých děr, u skla se mohu spolehnout jen na lano, na kterém visím."

Po nehodě pokračuje v lezení

Lai ochrnul od pasu dolů před deseti lety po autonehodě. Před rokem 2011 byl čtyřikrát mistrem Asie v lezení po skalách a v jednu chvíli byl osmý na světě. Po nehodě pokračuje v lezení na invalidním vozíku, který má upevněný v kladkovém systému. Před pěti lety tak vylezl na 495 metrů vysokou horu Lion Rock, která je lidovým symbolem hongkongské síly a odhodlání.

Z bezpečnostních důvodů Lai nevylezl až na úplný vrchol 300metrového mrakodrapu Nina Tower na poloostrově Kowlon. I tak věří, že se mu výkonem podaří oslovit lidi.

"Někteří lidé nechápou obtíže zdravotně postižených, někteří si myslí, že jsme vždy slabí, potřebujeme pomoc, potřebujeme asistenci, potřebujeme soucit. Ale já chci říct všem, že to tak nemusí být," prohlásil.

KAM DÁL: Moderní Quasimodo Joseph Merrick: Kvůli své ošklivosti našel práci jen jako kuriozita v panoptiku.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru