Mount Everest odhalil mrtvá těla horolezců. Kdo ještě tvrdí, že globální oteplování neexistuje?

Mount Everest odhaluje těla mrtvých horolezců
 

Globální oteplování už není pouze hysterickým výkřikem několika ekologů, ale reálně popsaným vědeckých faktem, s kterým se musí společnost postupně smiřovat. Jedna z věcí, na kterou je nutné si zvyknout, jsou tající ledovce. Do konce století může zmizet až třetina ledovců na světě, tvrdí výzkumy vědců zveřejněné na serveru siencenews. Třeba na Mount Everestu je to viditelné už dnes.

Když se v seriálu Simpsonovi v jedné z epizod populární žlutá rodinka ocitne v budoucnosti, jejich dcera Meggie jim posílá rozpohybovaný pohled z dovolené. Na fotografii leží na pláži, kde se všichni opalují v plavkách a pomalým tempem se z vody plazí lední medvěd. “Pozdrav z Aljašky!” je na pohledu napsáno.

Tento vtip však nemusí být až tak daleko za hranou reality. Předpovědi jsou kruté hlavně k ledovcům, které jsou vlastně takovým klimatickým teploměrem. Rychlost tání je dnes na některých místech postřehnutelná pouhým okem. Jeden z pohledů je však velmi tragický a odehrává se na Mount Everestu.

Odkrytá těla horolezců

Tání nejvyšší hory na světě doprovází velmi zvláštní okolnost. Kdo se vydá na složitou výpravu za zdoláním vrcholku, musí počítat s tím, že bude cestou potkávat předchůdce, kterým se vytouženého cíle dosáhnout nepodařilo.

Nehledě na dopady globálního oteplování se pomalu opuštěná mrtvá těla horolezců stávala orientačním bodem pro nové dobrodruhy. Těch několik zmrzlých těl, kterým se nepodařilo porazit a překonat tvrdé přírodní zákony, však díky rychlému a silnému oteplování se stále častěji odhalují na povrchu.

Situace je dnes nastavená tak, že pokud se odhalí úplně, budou muset být odklizena. Mount Everest se totiž díky tomu stává obrovskou hrobkou neúspěšných horolezců. Takový úkol je skoro nesplnitelný.

Zelené boty

Až dvě stovky mrtvých těl je dnes součástí Střechy světa, jak se nejvyšší hoře na světě přezdívá. Ne všechny oběti se podařilo snést dolů a nejfrekventovanější výskyt zesnulých horolezců je ve výšce kolem 7 900 m, která je známá jako zóna smrti. Dnes je situace poněkud jiná.

Tenčí vrstva ledu odhaluje čím dál tím větší počet často neidentifikovatelných těl. Občas se podaří nějaké mrtvé tělo snést dolů, ale většinou je to z fyzických a finančních důvodů zcela nemožné, jak popisuje reportáž z The Guardian. 

Jde hlavně o případy těl, které se vyskytují právě těsně pod vrcholem hory. Jedním takovým je postava muže, kterému se mezi horolezci neřekne jinak než “Zelené boty”. Ten plní funkci ukazatele a vyčerpaným dobrodruhům podává zprávu o tom, že jsou těsně pod vrcholem.

V budoucnu však Mount Everest zcela jistě odhalí další podobné orientační body z mrtvých těl. Ledovce totiž tají neuvěřitelnou rychlostí.

Pouhým okem

V Grónsku už je zpracovaná studie, která dokazuje šokující fakta o tempu, kterým tají ledovce. Za jedno desetiletí se tento proces zčtyřnásobil a pouhá hodina stačí, aby zmizely až dva metry ledovce.

Podmínky v Himalájích nejsou přirozeně tak drastické a tempo nemá takový spád jako v Grónsku. I tak jsou vědecké studie, které si za svůj cíl zvolily pohoří Hindúkuš a Himaláje, šokující. Pokud by svět dodržel všechna klimatická omezení stanovené pařížskou dohodou, stejně se v roce 2100 bude muset celý region rozloučit až s 36 procenty ledovců, které roztají.

Oblast, jež je třetí největší zásobárnou ledu na planetě, už se od 70. let musela smířit s tím, že přišla o 15 procent ledovců vinou vyšších teplot.

S táním ledovců v oblasti, která zasahuje Afganistán, Pákistán, Indii, Nepál, Bangladéš, Bhútán, Čínu a Myanmar, souvisí ještě jedna nepříjemnost. V důsledku mizejících ledovců bude totiž přibývat podstatné množství vody. Hladiny řek se zvednou a ohrozí tak některé osady a změní ráz krajiny.

Odhalení horolezci na nejvyšší hoře světa tak zůstávají spíše kuriozitou než vážným problémem. Globální oteplování s sebou totiž nese o hodně drastičtější konsekvence, které ovlivní celou naši planetu.

KAM DÁL: Zmražený Walt Disney. O zakladateli pohádkového impéria dodnes koluje šílená fáma


Hobby