Netradiční festival plný zajímavostí. Noc na ledovém lůžku je zážitkem jen pro skutečné otužilce

Sochy z ledu se stávají módou v mnoha státech světa
Zobrazit fotogalerii (7)
 

Přichází zima a k zimě patří také sníh a led. Sice jsou pryč doby, kdy i na několik měsíců zamrzaly řeky, na Vltavě se bruslilo i u Národního divadla a ledaři měli plné ruce práce, aby zásobili sklepy hospod ledem na co nejdelší dobu. Přesto se led ani dnes určitě neztratí. Místo do sklepů se na něj chodíme dívat na výstavy.

Brzy po Novém roce začínají ze světa přicházet informace o tradičních i nových festivalech a výstavách ledových soch, jejichž pomíjivá krása okouzluje každým rokem víc a víc lidí. Kdo by se nechtěl alespoň na chvíli přenést do ledového království a zasnít se při pohledu na nádherné postavy a paláce, třpytící se jako drahokamy.

Po mnoho let by ale výlet za takovou nádherou přišel opravdu draho. Vždyť největší, nejznámější a také nejstarší přehlídky ledového umění pocházejí z Číny. Dnes se ale už touto nádherou můžeme pokochat i přímo u nás, v České republice. 

Není voda jako voda

Vznik ledové sochy není žádná maličkost. Pokud by si někdo myslel, že si autor vyhlédne zamrzlý rybník, nechá si přivézt led na patřičné místo a začne pracovat, byl by samozřejmě na velkém omylu. Již jen výroba ledu na budoucí umělecké dílo je složitý proces.

Voda, která je k tomuto účelu použita, musí být dokonale čistá a zbavená nejen mechanických nečistot, ale také takových neviditelných “problémů”, jako jsou minerály nebo těžké kovy. S trochou nadsázky by se tedy dalo říct, že ledové sochy se vyrábějí prakticky z destilované vody, lépe řečeno z vody, která se svým složením té destilované velmi blíží. 

Výroba ledu není jednoduchá

A pak přijde na řadu výroba ledu - další složitý proces, kdy je ve speciálních formách zmrazen dokonalý kvádr, v němž nesmí být žádné bublinky ani trhliny, které by mohly ohrozit budoucí podobu nebo trvanlivost sochy.

Dokonale průhledné bloky ledu v různých velikostech se potom dováží na místo vzniku sochy a “lepí” do základních celků, z nichž autoři následně ukrajují další a další vrstvy, až vznikne i několikatunová socha, kterou mohou všichni obdivovat. Používají přitom zdánlivě nešetrné postupy a pomocníky, jako jsou motorové pily, dláta a nejrůznější škrabáky. I přesto je výsledná socha po vyleštění křišťálově lesklá, čirá a okouzlující. 

Nemusíme jezdit daleko

Jak bylo řečeno, před lety jsme si mohli o ledových sochách nechat jen vyprávět nebo sledovat dokumenty ze vzdálených východních zemí, případně - pokud bychom se přece jen vypravili poněkud blíže - z míst za polárním kruhem, kde jsou k takové umělecké zábavě přece jen mnohem příznivější podmínky než ve středu Evropy. Dnes je to ale už jednodušší. 

Z Číny na Pustevny

Největší festoval ledových soch na světě se každoročně koná v čínském Charbinu a jeho rozpočet se pohybuje v miliardách dolarů. Takového rozsahu a pompéznosti samozřejmě české festivaly dosahovat nemohou, přesto si ale například již tradiční výstava děl vytvořených z tohoto pomíjivého materiálu na beskydských Pustevnách získává rok od roku dlaší a další obdivovatele. Stejně jako v tomto končícím roce, i v lednu 2020 se tady objeví neuvěřitelná díla, jejichž trvanlivost je závislá jen na teplotě. 

Je libo drink v ledovém baru?

Ledové výtvory mohou ale dosahovat i daleko větších rozměrů a jejich tvůrci mívají i daleko vyšší ambice. A tak si můžeme například ve finských Helsinkách dát něco ostřejšího v ledovém baru, kde se hosté usadí na ledové židle k ledovému stolu, aby jim číšník přinesl objednané pití v ledové sklenici.

Aby si návštěvníci kromě nezapomenutelného zážitku neodnesli domů také zdravotní problémy, zapůjčí jim provozovatel již u vstupu teplé oblečení. I přesto se pobyt v ledovém baru nedoporučuje protahovat déle než na 40 minut. 

V hotelu je "příjemných" mínus osm stupňů

Jako by ani to nestačilo, přibližně 200 kilometrů za polárním kruhem, v Jukkasjärvi, se mohou vyznavači opravdu chladných nocí dokonce ubytovat v ledovém hotelu. A zatímco venku dosahuje mráz až ke čtyřiceti stupňům, v místnostech neklesne teplota pod “příjemných” mínus osm stupňů. Taková noc, prožitá na ledovém lůžku krytém sobí kožešinou, zanechá v každém z hostů jistě nezapomenutelný zážitek.