Obdivuhodný objev. Dinosaurus byl výjimečný rychlým dorůstáním zubů

Ve Francii paleontologové našli kost starou 140 milionů let
 

Druh masožravého dinosaura, který se zhruba před 70 miliony lety proháněl po Madagaskaru, opotřebovával zuby takovou rychlostí, že mu zhruba každé dva měsíce musely narůst úplně nové. Jak je to možné?

Majungasaurus se podle zjištění vědců těšil dorůstání zubů, které bylo dvakrát až třináctkrát rychlejší než u ostatních masožravých dinosaurů. Stejnou schopnost rychlé výměny zubů mají žraloci.

"Rychlá výměna zubů znamená, že je rychle opotřebovávali - pravděpodobně proto, že se krmili kostmi," upozornil autor studie a profesor biologie z newyorské univerzity Adelphi Michael D'Emic. "Máme pro to důkazy v podobě otisků odpovídajících jejich zubům na celé řadě kostí zvířat, která mohla být jejich kořistí," dodal.

Majungasaurus byl dlouhý asi šest a půl metru a byl vrcholným predátorem madagaskarského potravního řetězce. Jeho ostré zuby dokázaly tkání kořisti projet jako nůž. Měl také krátký čenich a roh vystupující z temene hlavy.

Živiny z kostí

Zuby určené primárně k trhání masa z kořisti ovšem podle vědců nebyly nijak skvělé při kontaktu s kostí. Přesto podle dochovaných důkazů tento dinosaurus kosti ohryzával - možná proto, že z nich získával živiny, které mu jinak ve stravě chyběly. "To je zatím naše pracovní hypotéza," uvedl D'Emic.

Rychlost dorůstání zubů vědci zjistili ze zkoumání růstových kroužků na dochovaných zubech Majungasaura. Ty fungují jako prstence v kmeni stromu, ale místo toho, aby zaznamenávaly jeden rok, jsou svědectvím jediného dne. Analýzu zubů pak srovnali s počítačovou tomografií čelisti a zubů, které z ní vyrůstají. Společně tyto údaje ukázaly, jak rychle mohli dinosauři své zuby nahrazovat.

Klíčová slova: