Při znásilnění oběť udusil kalhotkami v ústech, ve vězení mu rozkopali genitálie. Jak dnes žije spartakiádní vrah Jiří Straka?

Jiří Straka děsil svého času pražské ženy
  |   zajímavost

Český sériový vrah, který v 80. letech děsil celou Prahu, a zejména ženy, je dnes už dávno na svobodě. Ve svých 16 letech napadl 11 žen s motivem sadismu a nekrosadismu. Trestu smrti unikl jen kvůli svému věku, kdyby byl o dva roky starší, dostal by pravděpodobně trest smrti. Podle jeho matky by to bylo dokonce lepší, ve vězení si prožil hotové peklo, spoluvězni ho chtěli oběsit. Nad svými činy lítost neprojevil, podle psychiatra toho ani není schopný. Nakonec odešel s trestem nejvyšším možným pro mladistvé, a to 10 let. Zároveň mu bylo uloženo ochranné opatření ve formě psychiatricko-sexuologického léčení, v roce 2004 byl ale propuštěn. Co se tehdy stalo?

V období února až května 1985 řádil v pražských ulicích násilník, který zdejší ženy právem děsil. A nejen ženy zdejší, ale také ty, které měly nacvičovat na spartakiádu. Nic přitom dříve nenaznačovalo, že by byl tento mladík hrůzných činů schopen. Pocházel ze tří sourozenců, přičemž jeho rodina žila běžným životem. Jeho matka ho měla často tělesně trestat, pokud něco provedl, ale ve škole byl nadprůměrně inteligentní. 

Útok na Novodvorské

V roce 1983 nastoupil do hornického učiliště a už tehdy začaly být jeho studijní výsledky průměrné. Nachytán byl také při několika krádežích. První útok proti ženě vykonal 17. února 1985 večer nedaleko ulice Novodvorská. Dvacetiletá žena byla Strakou povalena na zem, přičemž ji měl začít škrtit. Žena Straku přemluvila, aby s ní šel do bytu, a když se dostali na osvětlené místo, Straka jí začal vyhrnovat sukni a líbat ji, žena vykřikla. Toho se zalekl a vzal nohy na ramena.

Překvapivě však tato útok vůbec nehlásila, protože ho dle svých slov nepovažovala za nebezpečný. Až později, když začala policie pátrat po pachateli vražd, poskytla policii podrobný popis Straky, který významně jeho dopadení napomohl. 

Velikonoční útok

O téměř dva měsíce později napadl Straka na Velikonoční pondělí další ženu, kterou škrtil, až upadla do bezvědomí. Odtáhl ji mimo veřejnou cestu a jelikož se začala znovu hýbat, nacpal jí do úst hlínu a listí. Svlékl ji, vykonal na ní soulož, a protože i po znásilnění vykazovala známky života, přidal jí do úst kamení a potom i její kalhotky. Oběť pak otočil obličejem k zemi, aby se skutečně udusila, a ukradl jí řetízek. Tělo bylo nalezeno o několik dní později.

Dva útoky v jednu noc, starší ženu Straka nechtěl

O další měsíc později napadl ženu v pražském Hloubětíně. Potkal ji v tramvaji, začal ji sledoval a když hledala u svého domu klíče, zezadu na ni zaútočil a odtáhl ji za auto, které bylo poblíž. Provazem jí omotal krk a okradl ji o šperky a hodinky, které na sobě měla. Zjistil však, že je mnohem starší, než si představoval, ženě bylo přes padesát let, a tak od znásilnění upustil. Po jeho odchodu si zvládla přivolat pomoc.

Ještě ten den měl však Straka zaútočit znovu. V tramvaji začal sledovat třicetiletou lékařku až k místu, kde nebylo tolik lidí, a zatáhl ji za dům. Žena se intenzivně bránila, proto vzal Straka její botu a udeřil ji do hlavy, až upadla do bezvědomí. Pak ji svlékl a vykonal na ní soulož. Když se žena začala probírat, utrhl jí ramínko od podprsenky a udělal na něm dva uzly. Chtěl ji zabít, aby ho neprozradila. Než odešel, ukradl ženě z kabelky peníze a cigarety.

Další ženě se ho podařilo zbavit lstí

Poslední vražedný útok provedl v Dejvicích. Své matce řekl, že odjíždí do internátu, ve skutečnosti hledal svou další oběť. Třicetiletou ženu potkal blízko parku, vtáhl ji do sklepa a stáhl jí krk provazem. Žena se hýbala, ale nebránila se. Straka na ní vykonal soulož. O šest dní později byl Straka zatčen.

Mimo tyto vražedné útoky se dopustil několika krádeží a pokusů o znásilnění. I při jednom z pokusů ho žena obelstila tak, že mu při pokusu o znásilnění nabídla, že půjdou k ní domů, a když se dostala do zvýšeného přízemí, zazvonila na zvonky okolních bytů pro pomoc. Straka ji měl vynadat, ukrást kabelku a utéct.

Trest smrti by byl pro něj lepší, řekla jeho matka

Zajímavé je, že při rekonstrukci svých skutků s policí aktivně spolupracoval a ochotně je popisoval. To vše bez jakékoliv lítosti. Podle psychiatrů byla jednou z jeho vlastností absolutní amorálnost a absence citu. Jeho nebezpečnost také zvyšovala vysoká inteligence. V květnu 1994 byl z vězení propuštěn díky amnestii Václava Havla, pouze však o rok dříve. Byl umístěn do uzavřeného oddělení psychiatrické léčebny v Bohnicích. Ve věznici se měl také podrobit kastraci. Operaci mozku ale odmítl. Pomocí inzerátu si tam našel přítelkyni, měla se jmenovat Růženka, později se s ní oženil, manželství se ale mělo rozpadnout. Ve věznici se vyučil pekařem a dal se na evangelickou víru.

„Trest smrti by byl pro syna lepší. A pro nás taky. Vždycky jsem to říkala. Ne z nenávisti, i přes to strašné, co udělal, pořád zůstal mým synem. Ale věděla jsem, co ho v kriminále čeká. Vězení ve Valdicích přežil jen proto, že dělal děvku silnějšímu," řekla jeho matka. Spoluvězni ho chtěli pověsit, přitom mu rozkopali genitálie. „Svého času jsem byl na tom tak, že by to pro mě bylo vykoupení. Já vím, co strašného jsem svým obětem udělal. Prožil jsem si to na vlastní kůži, když mě spoluvězni chtěli pověsit. Vyvázl jsem jen směšnou souhrou náhod,“ řekl Straka. V roce 2004 byl z Bohnic propuštěn. Dnes má žít na Moravě pod novou identitou.

Zdroj: kriminalistika.eu, blesk.cz, wikipedia.org, nasregion.cz

KAM DÁL: Olga Hepnarová: Vražedkyně, která se ke svému činu hrdě hlásila, nebyla normální už jako dítě.


Zdraví a styl

Osobnosti