Nemoci, před kterými není nikdo v bezpečí. Zabíjejí tiše, říká známý lékař

Základní příčinou je ukládání cholesterolu do stěny tepny. Postupné zvětšování tukového plátu zužuje její průsvit
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   zajímavost

Jak může někdo jít k lékaři, naprosto kašlat na jeho rady a myslet si, že všechno bude v pořádku? Říkáte si, že je to nesmysl? Bohužel není. Například s vysokou hladinou cholesterolu a krevního tlaku se léčí jen kolem třiceti procent pacientů. Přitom jde o hlavní rizikové faktory srdečně cévních chorob. Řešení existuje v tzv. fixaci léků.

Vysoký krevní tlak (hypertenze) a hladina cholesterolu jsou rizikové faktory, které nebolí, ale dokážou tiše zabíjet. „Hypertenze trápí až 43 % populace, ale jen polovina hypertoniků ho má pod kontrolou. Přitom jim v porovnání se zdravým člověkem hrozí až dvojnásobné riziko infarktu myokardu. A pokud k tomu mají ještě vysokou hladinu „zlého“ cholesterolu, je riziko dokonce šestinásobné. Bohužel, pacientů s kombinací těchto dvou onemocnění je většina. Jenže ne všichni se léčí nebo předepsanou léčbu dodržují,“ říká prof. MUDr. Richard Češka, CSc.

Vynechávat užívání léků může být nebezpečné

Problém je v tom, že pacienti s více rizikovými faktory zpravidla užívají více léků současně. Běžně se proto stává, že si tablety nevezmou včas, případně na některou z nich zapomenou.

To potvrzuje i Richard Češka: „Pacientům podáváme účinné, sofistikované
a prověřené léky, ale oni je často neberou. Účinkuje však jen ten lék, který je užit. Možná to vypadá jako až taková legrační myšlenka, jenže někteří pacienti se spokojí s tím, že navštívili lékaře, který je zkontroloval a předepsal jim léky. Oni je ale vezmou sem tam někdy. A to rozhodně nevede k dosažení požadovaných hodnot krevního tlaku a cholesterolu.“

S moderním řešením přišla nová motivace

I občasné zapomínání je však pro zdraví nebezpečné. Své o tom ví i jedenačtyřicetiletý pan František, který se už několik let léčí s vysokým krevním tlakem i cholesterolem, a zároveň bojuje s nadváhou a nadměrným stresem. I on léky, které mu lékařka na jeho neduhy předepsala, užíval jen sporadicky. Hlavní příčinou byl psychický blok.

Připadalo mu totiž ponižující, aby bral pravidelně několik tablet denně ještě před 40. rokem věku. A proto se naměřené hodnoty stále nelepšily. „To se změnilo až ve chvíli, kdy mi lékařka naordinovala takzvanou fixní kombinaci, neboli vše v jedné tabletě. Tu jsem začal užívat pravidelně a hladina jeho cholesterolu šla dolů. To mě motivovalo natolik, že jsem se pustil i do hubnutí.“

Fixní kombinace – když méně je více

Takzvané fixní kombinace léků podle Češky významně snížily rizika kardiovaskulárních příhod v prvním roce léčby o 21 %. Lékař tvrdí, že ještě významnější byl vliv fixních kombinací u osob, které již některým kardiovaskulárním onemocněním trpí.

„Tam došlo ke snížení kardiovaskulárního rizika o 56 %. Je to tabletka 2 v 1 nebo 3 v 1 – stejně, jako se dnes dávají do pračky tablety, které jsou současně aviváží, mají čisticí účinek a chrání barvu. Fixní kombinace tedy znamená, že v jediné tabletě je několik léčivých látek,“ vysvětluje profesor Češka.

O možnosti užívání fixních kombinací je ovšem nezbytné poradit se s ošetřujícím lékařem a řídit se jeho doporučením. Ne pro každého je totiž vhodná. Vždy je ale třeba myslet na to, že nedílnou součástí léčby onemocnění srdce a cév jsou změny životního stylu a stravy.

Zdroje: redakce, MUDr. Richard Češka, ncbi.nlm.nih.gov

KAM DÁL: Vysoký tlak postupně ničí orgány v těle. V ohrožení je mozek, ledviny i srdce.