4 omyly o ledvinách: Dědičnost tu funguje, ale jinak

 

Říká se, že má propité ledviny, protože jeho děda je měl taky. Je tomu tak opravdu? Jak se projevují nemoci ledvin? Zpočátku se nemusejí objevovat žádné výrazné potíže.

Jsou choroby ledvin dědičné?

„Většina ledvinných onemocnění není dědičná,“ vysvětluje prim. MUDr. Jiří Vlasák z dialyzačního střediska NephroCare.

MUDr. Jiří Vlasák

„Dědí se spíše špatné návyky a špatná životospráva, což může vést k chorobám spojeným s postižením ledvin, jako třeba cukrovka, vysoký krevní tlak (o jeho riziku si můžete přečíst i tady), ledvinové kameny. Zdraví rodiče a sourozenci nejsou zárukou našeho zdraví…“

Když jsou ledviny nemocné, tak bolí? Anebo jsou příznakem nemoci problémy s močením?

„Ledviny mají minimální množství nervových zakončení, proto prakticky nebolí. Bolesti v oblasti ledvin se týkají obvykle pohybového aparátu (ischias), vývodných cest močových - pánvička, močovod (zánět, kameny), vzácně souvisí s tlakem na vazivové pouzdro ledvin při akutním zánětu ledvin. Ani normální nebo velké množství moči není zárukou dobré funkce ledvin. Vážným problémem je zástava močení. To je příznak závažné poruchy ledvin nebo močových cest a je nezbytná okamžitá lékařská pomoc."

Říká se, že nemoci ledvin způsobuje přílišné holdování alkoholu. Je tomu tak opravdu a vždycky?

„Alkoholické nápoje nebývají jedinou příčinou poškození ledvin, pokud nedošlo také k poškození jater. Z hlediska funkce ledvin je alkohol látkou, která může způsobit dehydrataci navozením velkého množství moči, ale přímé toxické poškození nezpůsobuje. Přiměřenou konzumaci alkoholických nápojů (mimo destilátů) obvykle nefrolog nezakazuje."

Ledviny se vyšetřují na urologii nebo na nefrologii?​

Přibližně takto vypadají ledviny

„Nefrologie se zabývá onemocněním ledvin (nephros). V konečných stadiích selhávání ledvin nefrolog připravuje pacienty na transplantaci ledviny nebo některou z možností náhrady ledvinné funkce – peritoneální dialýzu nebo hemodialýzu. Urologie patří mezi chirurgické obory a zabývá se převážně vývodnými cestami ledvin.“ 

Klíčová slova: