Jak si Středočech může vybrat praktického lékaře

 

Největší počet pacientů na praktického lékaře spadá ve Středočeském kraji. Tím spíše byste se měli dobře rozhodnout ke komu půjdete. Pomůže vám desetero dobrého praktika.

Středočeské ordinace praskají ve švech

Ve Středočeském kraji působí v přepočtu na celé pracovní úvazky 533 praktických lékařů. V průměru na jeden úvazek praktického lékaře pro dospělé zde připadalo 1819 pacientů. To je vůbec nejvíc ze všech krajů České republiky. Vyplývá to z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR. Na jednoho praktika vychází v průměru 7867 ošetření ročně, což je více než 4 ošetření na jednoho registrovaného pacienta. Z jednoho tisíce středočeských pacientů je 140 obézních, 236 trpí hypertenzí, 99 jich trpí srdeční nemocí a 31 cévní nemocí mozku.

Má na vás lékař čas?

Hodinu i více prosedíte v čekárně přeplněné kašlajícími lidmi. Po 3 minutách v ordinaci od zjevně unaveného lékaře odcházíte s recepty na léky, jejichž totožnost zjistíte až v lékárně. Tak by to nemělo být a vy můžete udělat změnu jednou za 3 měsíce.

Lékaře si vyberte dřív než jej budete potřebovat

„Většina lidí jde k praktickému lékaři, když už je jim skutečně zle. Kromě pomoci s chorobou ale čekají také příjemné prostředí, profesionální přístup a laskavé chování jak od lékaře, tak od dalšího zdravotnického personálu. Nikomu na dobrém stavu nepřidá, když musí například pochodovat se vzorkem moči přeplněnou ordinací. Nebo když narazí na nepříjemnou sestru, která s pacienty mluví povýšeně. I to se bohužel děje a proto je dobré vybírat si svého praktika ve chvíli, kdy jsou lidé zdraví a plně při smyslech. Doporučujeme jej také před registrací osobně navštívit,“ radí předseda Mladých praktiků MUDr. Norbert Král.

Desatero správného praktického lékaře

V České republice ordinuje v současné době více než pět tisíc praktických lékařů pro dospělé. „Pro lepší orientaci, jak si správně vybrat, může posloužit desatero správného praktického lékaře,“ říká MUDr. Král.

  1. Praktický lékař je nejdostupnějším lékařem. Ve chvíli, kdy je Vám špatně, oceníte blízkost ordinace lékaře u svého bydliště.
  2. Praktický lékař je znalý Vaší zdravotní historie. Každý člověk je originál, a pokud lékař zná nejenom Vaše neduhy, ale jejich historii, může lépe volit léčbu.
  3. Praktický lékař je koordinátorem Vašeho zdraví. Namísto bezhlavého obíhání specialistů, dokáže lépe posoudit, co může být zdrojem Vašich obtíží a na tuto oblast se zaměřit.
  4. Dobrý praktický lékař Vám vyjde časově vstříc. V neakutních případech Vás objedná na konkrétní hodinu, abyste nemuseli čekat dlouho v čekárně, nabízí i odpolední hodiny.
  5. Praktický lékař je nejen Váš lékař, ale i amatérský psycholog. Měl by si Vás pamatovat, znát Vaši rodinnou a pracovní situaci alespoň v hrubých obrysech, a vědět, co se mu snažíte při popisu obtíží říci. Někdy totiž schopnost se vcítit a projevit pochopení pomůže spíš než léky.
  6. Praktický lékař je schopen pomoci i ve složitých životních situacích. Řada nemocí začíná v hlavě. Správný praktik to ví a zajímá se o Vás komplexně.
  7. Praktický lékař je jako jediný lékař vykonavatelem návštěvní služby. V případě Vaší nemohoucnosti je ochoten a schopen za Vámi dojet domů.
  8. Praktický lékař pečuje o chronické pacienty. Nesnaží se Vás přehodit na jiného lékaře jen proto, že péče o Vás „stojí příliš“.
  9. Praktický lékař je poskytovatelem preventivních programů. Nezabývá se pouze následky, ale hledá i příčiny, nabízí Vám možnosti, jak se řady chronických nemocí vyvarovat úplně.
  10. Praktický lékař je všestranný. Průběžně si doplňuje vzdělání i z jiných oborů, má přehled o současných léčebných metodách.

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru