Každý rok přibyde v ČR zhruba 10 000 diabetiků. Znáte svou hladinu cukru?

Jak vyšetření probíhá? Podívejte se dále
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Většina z nás má ve svém okolí někoho, kdo má cukrovku. V České republice jí trpí téměř desetina populace a každý rok přibývá zhruba 10 000 nemocných. Diabetes mellitus je onemocnění, při kterém lidský organismus není schopen udržet koncentraci krevního cukru v běžných mezích. Častější je diabetes mellitus 2. typu, který souvisí s životním stylem. 

V České republice se s ním léčí přibližně 800 000 lidí. Diabetes není jen dědičné onemocnění, a proto by se měli mít na pozoru i ti, kteří nemoc nemají v rodině. Pokud diabetes není léčen nebo je léčen nedostatečně, může vést k poškození některých tkání, především očí, ledvin, periferních nervů a cév. 

Dva typy cukrovky

K diabetu 1. typu dochází poškozením buněk slinivky břišní vlastním imunitním systémem. Ta pak neprodukuje dostatečně inzulín a hladina cukru v krvi se zvyšuje. Pacienti s diabetem 1. typu mají též zvýšené riziko dalších autoimunitních chorob, např. poškození štítné žlázy. Tímto typem diabetu nejčastěji onemocní lidé do 15 let, i když se může objevit i později.

Jak se diabetes může projevit?
- velkou žízní
- častým nucením na močení
- hubnutím bez zjevného důvodu
- únavou, malátností
- poruchami zrakové ostrosti
- poruchami vědomí až bezvědomím
- dechem páchnoucím po acetonu, prohloubeným dýcháním
- opakovanými infekcemi močových cest

"Diabetes 2. typu je spojený s relativním nedostatkem inzulínu, často jej slinivka vyprodukuje dokonce nadbytek, ale tkáně nemocného na něj v různé míře nereagují. Tento typ diabetu se dříve vyskytoval většinou po 40. roce věku, ale současný životní styl zvyšuje výskyt i u dětí," uvádí MUDr. Petr Podroužek, CSc.

Diabetes v těhotenství

Hlavními spouštěcími vlivy tzv. gestačního diabetu jsou kromě genetických predispozic těhotenské hormony, vyšší věk matky, obezita a vysoký krevní tlak. Vyšší hladina cukru značí riziko pro matku i plod. Když plod v děloze zaznamená zvýšenou hladinu cukru, jeho slinivka začne produkovat více inzulínu na jeho odbourávání.

Plod pak nabývá na velikosti, což může vést ke komplikacím při průchodu porodními cestami. Tyto děti jsou také náchylnější k obezitě nebo cukrovce. U všech žen je standardně ordinováno lékařem vyšetření koncentrace glukózy nalačno v žilní plazmě na začátku těhotenství a dále ve 24. až 28. týdnu těhotenství," sděluje doktor Podroužek.

Co vyšetření odhalí?

Vyšetření glukózy v krvi může ozřejmit, zda dochází k poruše metabolismu glukózy. Doporučuje se též doplnit test i o zjištění koncentrace tzv. glykovaného hemoglobinu (HbA1c). Vyšetření koncentrace glykovaného hemoglobinu v krvi je vhodným doplněním screeningu, neboť ukazuje, jaká byla průměrná hodnota glykémie za poslední 4 až 8 týdnů.

"Vlastní diagnózu diabetu určuje vždy lékař, který hodnotí i anamnézu, další klinické projevy u pacienta a určuje léčebný režim," dodává MUDr. Petr Podroužek, CSc.

Vyšetření je dostupné

Pokud máte o vyšetření zájem, přijďte nalačno, nejezte zhruba 12 hodin a také nekuřte. Je vhodné vypít alespoň litr vody či neslazeného čaje. Výsledky lze vyzvednout další pracovní den po odběru krve.

Veškerá vyšetření se provádí například v EUC Laboratoři i bez doporučení lékaře za přímou úhradu. Je to rychlejší než trávit čas v čekárně a žádat o předpis. Lidé často volí rychlejší cestu a navštíví rovnou naše odběrová místa.