Alopecie není banalita. S vypadáváním vlasů bojují ženy i muži - včasná pomoc je důležitá

Boj s alopecií je nerovný, ale bylo by škoda ho vzdávat
Zobrazit fotogalerii (4)
 

Padání vlasů v dnešní době postihuje stále více mužů, ale také ženy. Na vině je nezdravý životní styl, stres, hormonální změny a mnoho dalších příčin. Kam až může nadměrné vypadávání vlasů vést a jak se mu bránit? Určitě po poradě a ve spolupráci s odborníkem!

Ani zdravé vlasy nevydrží na hlavě člověku po celý život. Mají svůj cyklus, během něhož rostou, poté zkrátka setrvávají na svém místě a nakonec vypadnou. O tom, jaký počet vlasů může denně zůstat po vyčesání v hřebeni, aniž bychom si museli dělat starosti, se podle jednotlivých lékařů různí přibližně od třiceti až po stovku denně.

Jde ale hlavně o to, aby se přibližně stejný počet nových vlasů denně na hlavě znovu objevil. Pokud začnou převládat vlasy vypadané nad těmi novými, dochází k řídnutí až případně k úplné ztrátě vlasů a tomu jistě chceme všichni předejít.

Proč vlasy padají?

Jak bylo uvedeno, příčin nadměrného vypadávání vlasů je mnoho a samotná alopecie, jako neinfekční onemocnění, má mnoho typů a také důvodů, které k ní vedou. Jde o genetickou dispozici, věk, ale i další a snáze řešitelné příčiny.

Rozhodně ale není vhodné nechat vše jen na přírodě, protože bychom se brzy mohli dočkat i nevratných změn. Zvláště u žen také může často dojít k vypadávání vlasů z důvodu jejich přílišného zatěžování úpravou - barvením, trvalou, narovnáváním a tak podobně. Pokud se chceme o své vlasy starat k jejich spokojenosti, měly by kromě výživy dostat co nejvíce volnosti a přirozenosti.

Vlasy padají - co teď?

Jestliže vlasy začnou padat více, než je normální, a řídnou nebo se dokonce objevují téměř holá místa, není na co čekat a je nutné navštívit odborného lékaře. Ten má k dispozici specializované vyšetřovací metody, s jejichž pomocí dokáže určit druh a příčinu tohoto stavu a nasadit odpovídající léčbu. Je ale potřeba připomenout, že se vždy jedná o dlouhodobý proces, nemůžeme tedy očekávat okamžité nebo rychlé výsledky.

Důležité je nespokojit se s pouhým konstatováním prvního kožního lékaře, že jde zkrátka o otázku věku a že na hlavě ještě nějaké vlasy zůstaly, tak vlastně není o čem jednat a hlavně je potřeba počkat a nemyslet na to, protože další stres a napětí k úpravě stavu určitě nepomůže. V takovém případě je načase vyhledat skutečného odborníka, který se na danou problematiku specializuje a nebude zlehčovat ani osobní pocity pacienta. Nejde “jen” o vlasy.

U žen jde často o dočasnou záležitost

V mnoha případech jde skutečně o přechodnou záležitost, způsobenou zvláště u žen hormonálními výkyvy například po těhotenství a porodu nebo v období přechodu. I v takovém případě je ale vhodné nasadit odpovídající léčbu a pomoci vlasové pokožce v jejím prokrvení a výživě, aby byla celková ztráta vlasů, které bude později třeba nahradit, co nejmenší.  Přesto je vhodné zajít do odborné ordinace, abychom nezanedbali případný větší problém.

Radikální řešení není pro každého...

Hormonální problém může ostatně za padání vlasů i u některých mužů. Vyvolavatelem jejich problému je látka, která vzniká z mužského pohlavního hormonu testosteronu, ta samá chemikálie, která podporuje růst vousů.

Na vlasy má bohužel zcela opačný vliv. Jedinou skutečně fungující terapií by v takovém případě bylo odstranění zdroje testosteronu, tedy kastrace. Rozhodnutí je tedy v tomto případě asi jednoduché. Pleš mužům přece sluší…

Pozor na lákavé krabičky

V případě, že se jedná prozatím jen o zvýšené vypadávání vlasů, kterého se můžeme dočkat zvláště v podzimních měsících, je možné jako první pomoc vyzkoušet i některé volně prodejné a poměrně cenově dostupné přípravky, které vám v lékárně doporučí.

Je ale vhodné zkontrolovat jejich složení a porovnat jej například na internetu, protože leckdy jsou prakticky stejné přípravky v lesklé krabičce prodávány za několikanásobnou cenu než ty, které působí mnohem skromnějším dojmem. Jejich složení je ale stejné.

Důležité látky v běžné stravě

Kvalitu vlasů můžeme ale podpořit i běžnou stravou, konkrétně dodáním větší dávky vitamínů A, B, B5, E, zinku, železa, lněného a konopného oleje nebo rybího tuku. Vhodné je tedy do svého jídelníčku zařadit více zeleniny, oříšků, tmavého masa a kvalitního oleje. Vaše vlasy vám určitě poděkují.

Klíčová slova: