Cévní chirurg: Rozšířené žilky mohou znamenat vážnější problémy. Může za ně genetika i kouření

S přibývajícím věkem, kdy obecně klesá kvalita cévní stěny, přibývá i metličkových žilek
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Metličky neboli metličkové žíly jsou prosvítající rozšířené žilky na tváři nebo těle. Mohou působit značně neesteticky, zvláště pokud se vyskytují na viditelných místech. Metličky trápí především dámy, problémy s nimi má skoro každá druhá žena. V současnosti ovšem lze metličky velmi efektivně odstranit pomocí laseru nebo elektrokauteru.

I když se rozšířené žilky zdají zdánlivě neškodné, mohou ale také značit první stadium chronické žilní nedostatečnosti. „Samotný výskyt metliček může svědčit i o predispozici k pokročilejším formám onemocnění, spojených s většími křečovými žilami, otoky, bolestmi končetin, křečemi a v neposlední řadě pak kožními změnami, záněty kůže či rozvojem žilního vředu,“ říká cévní chirurg MUDr. Radek Vyšohlíd.

Metličky trápí především ženy

Metličky jsou často podmíněné především genetikou, ale na vzniku se podílí i hormonální změny v pubertě, těhotenství či v začátcích užívání antikoncepce – proto rozšířené žilky trápí více ženy než muže. Za vznikem metliček stojí i kouření, tělesná hmotnost či malá pohybová aktivita při sedavém zaměstnání.

Rozšířené žilky mají obvykle červenou nebo modrou barvu a často se rozvětvují do drobných pavoučků. Nejvíce se vyskytují na stehnech, pod koleny a na místech nechráněných proti agresivním vlivům počasí – tedy na obličeji (kolem nosu, očí či na tvářích). Modře zbarvené cévky jsou obvykle silnější, červené slabší.

Chraňte se před sluníčkem

S přibývajícím věkem, kdy obecně klesá kvalita cévní stěny, přibývá i metličkových žilek. Svoji roli hraje i slábnoucí pleť, pod kterou jsou žilky více viditelné. Máte-li již viditelné žilky,  dejte si pozor na sluníčko. UV záření totiž může problém zhoršit, protože pronikající UV záření zasahuje vrchní vrstvy pokožky, kde jsou uloženy drobné žilky.

U nich pak dochází k poškození kolagenu, který je základní stavební látkou žilní stěny. Takto poškozené žilky se mohou stát základem vzniku metličkovitých varixů. Je proto důležité se chránit kvalitními ochrannými krémy.

Laser a elektrokauter na pomoc

V efektivním odstranění žilek pomáhají i moderní metody. Velmi účinný je elektrokauter. Přístroj, který na základě vysokofrekvenčního proudu vytváří teplo, a tím působí na konkrétní tkáně. Někdy se také nazývá elektrická jehla nebo elektrický skalpel. Další možností je laser.

„Ten na rozdíl od elektrokauteru působí prostřednictvím laserového mikropaprsku. Paprsek reaguje na pigmentové barvivo ve tkáni, a je tedy schopno ničit tmavě zbarvené cévky. Nereaguje tedy na oblasti bez pigmentace,“ vysvětluje cévní chirurg.

Správná prevence proti navrácení žilek

Aby bylo odstranění žilek trvalé, je nutné o žilní systém pečovat komplexně. „Zvláště u dolních končetin doporučujeme dát si pozor na jednostranné zatěžování a nedostatek pohybu. Především v případě sedavého zaměstnání je vhodné alespoň v rámci možností střídat chůzi, stání a sezení. Současně je vhodná úprava tělesné hmotnosti, strava bohatá na vitamíny a minerály. Výborný je například rutin. Ten má schopnost zlepšovat pružnost cév, najdeme ho třeba v pohance. V některých případech bývá dobré podpořit stav žil kompresí elastických punčoch nebo užíváním potravinových doplňků,“ dodává MUDr. Radek Vyšohlíd.

KAM DÁL: Když nohy bolí až příliš často: Nemusí jít jen o únavu, chronické žilní onemocnění je velmi nebezpečné.