Koronaviru se bojíme, jiné nebezpečné nemoci ignorujeme. Mohlo by se nám to ale vymstít

Lékaři varují před návratem některých nemocí
Zobrazit fotogalerii (3)
02.03.2020 - 09:00  

Některé nemoci, na něž poměrně často bohužel umíraly děti v generaci našich dědů a babiček, jsou už naštěstí minulostí. Nebo je o tom alespoň většina z nás přesvědčená. Třeba takový tetanus, spalničky nebo černý kašel… Znáte někoho, kdo tohle dostal? No a protože patrně ne, přestáváme se podobných nemocí bát a s tím jde ruku v ruce odmítání očkování. Jenže ono může být také všechno jinak.

Očkování mnozí dnes považují za zbytečné až škodlivé. Ještě před několika lety šlo ale o zcela běžnou součást zdravotní péče, zvláště o děti. Lékaři tak dnes opět varují před návratem chorob, které v minulosti již (jak se zdálo) zmizely. Nyní se ale opět setkávají s nemocemi, které mladší lékaři znají jen ze skript a odborných publikací.

Vrací se spalničky

Jak potvrzují lékaři i hygienici, v posledních letech se některé choroby skutečně vrací. Příkladem mohou být spalničky, které se ale nyní nově “specializují” na dospělé osoby. Zatímco v minulosti šlo prakticky výhradně o nemoc, která se objevovala u dětí, nyní je nutné přemýšlet nad tím, jak zabránit jejich výskytu u dospělých. Jde mimo jiné i o to, že u dospělých lidí nemusí přetrvávat imunita, získaná očkováním v dětství. A tak zatímco ještě v roce 2010 se zdálo, že se k nám spalničky již nevrátí, o devět let později bylo evidováno téměř šest set případů za rok.

Černý kašel

Stejně jako spalničky se objevuje nyní ve společnosti dospělých lidí v produktivním věku i mezi seniory černý kašel. Jde opět o nemoc, s níž lékaři v minulých letech práci neměli. Od dospělých se může následně nakazit i malé dítě, kde jsou průběh i léčba složité.

Stranou nestojí ani tetanus

Jednou ze “staronových” nemocí je také tetanus, u něhož není možné vyloučit úmrtnost nakažených osob, zvláště dětí, až do 80 %. Jde o chorobu, projevující se mimo jiné křečemi žvýkacích a šíjových svalů nebo břišní stěny i dalších svalů. Křeče jsou tak silné, že mohou zlomit obratle. Součástí příznaků jsou také bolesti hlavy nebo vysoké horečky. Malý pacient s tetanem ležel před několika měsíci v brněnské nemocnici.

Proč se vrací?

Návrat zmiňovaných nebezpečných nemocí je dán hned několika důvody. Jedním a rozhodně ne zanedbatelným je rozhodnutí některých rodičů, že nenechají svoje děti očkovat. Důvody, které je k tomu vedou, přitom lékaři v drtivé většině případů považují za absolutně neopodstatněné. Další možnou příčinou je příliv cizinců ze zemí, kde není plošné očkování zavedeno. Hygienici hovoří zvláště o lidech z Ukrajiny nebo Vietnamu.

Buďme opatrní

Ať je možnost nakazit se některou z těchto (nebo i jinou) nemocí jakkoliv malá, neměli bychom ji podceňovat, navíc v době, kdy je obrana proti nim v podobě očkování jednoduše dostupná. Zvláště pak jistě nikdo nechce riskovat zdraví svých vlastních dětí. Jde o to, že bychom - stejně, jako nyní nepodceňujeme koronavirus - neměli podceňovat ani nemoci, o nichž se nepíše v každém vydání novin.