Nenechte se trápit narcistou: Jak ho odhalit a jak se před toxickým vztahem bránit?

Odhalit pravou povahu narcistického člověka není jednoduché, nesmíme se ale od něj nechat zničit
 

Jen málokterý vztah je bez chybičky, ale pokud je vaším partnerem na jakékoliv úrovni narcista, může se takové propojení stát doslova toxickým. Co s tím a hlavně jak rozeznat skutečného narcistu od člověka, který druhým ubližuje z docela jiných důvodů?

Odlišit narcistu od ostatních lidí, s nimiž máme v životě problémy, je důležitější, než bychom si mohli myslet. V okamžiku, kdy jej správně identifikujeme, se totiž může změnit náš postoj k takovému člověku jednoduše proto, že si uvědomíme, že to nejsme my, na kom leží vina nepochopení a kdo může za problémy, ale právě náš protějšek.

A to i přesto, že právě doménou narcistů je schopnost vytvářet ve svém okolí dojem, že oni za nic nemohou, to všichni ostatní. Právě tím se stávají narcisté pro své okolí nebezpeční a doslova toxičtí. Dokáží v lidech kolem sebe vyvolat pocit viny. Ale tak to rozhodně není…

Nejistota schovaná za maskou

Narcisté se mohou na první pohled jevit jako velmi sebevědomí lidé, prakticky neomylní a bezmála vševědoucí. Je to ale všechno jen přetvářka a maska. Pokud se na jejich chování zaměříme hlouběji, zjistíme, jak moc jsou ve skutečnosti nejistí a citliví na reakce okolí. Pokud není jejich hodnocení okolím jen a ryze pozitivní, začínají se okamžitě bránit, a to právě osočováním druhých, svalováním jakékoliv byť jen zdánlivé viny na okolí. A je nutné podotknout, že jsou v tom bohužel velmi přesvědčiví.

Shazování úspěchu druhých

Dalším z důležitých okamžiků, kdy bychom měli zpozornět, je chvíle oslav úspěchu někoho jiného než narcisty samotného. V takové chvíli se člověk s touto poruchou necítí vůbec dobře. Ještě snad pokud se úspěch týká například jeho vlastního dítěte, a tak i on sám má na něm svůj podíl (nebo si to alespoň může myslet), je ochoten na chvíli se zapřít a přivřít oči před takovou „nespravedlností“. Jakmile by se ale dostávalo pocty někomu docela jinému, bývá jedinou starostí narcisty takovou chvíli překazit pochybnostmi a shazováním dosažených úspěchů. Chválí vám někdo připravenou hostinu, na jejíž přípravě se narcista nepodílel? Pravděpodobně se společnost brzy dozví hned několik historek o hostinách daleko opulentnějších, chutnějších a vyvedenějších, zatímco pomazánka na těchto jednohubkách by jistě byla lepší, kdyby nebyla tak slaná. Cizí úspěch zkrátka takový člověk neumí unést.

Prázdná skořápka

O narcistech odborníci hovoří jako o prázdné skořápce bez vlastního obsahu. O co víc jim záleží na mínění okolí, o to nicotnější jsou uvnitř sebe. Nemívají mnoho kladných vlastností, ale co jim chybí docela, je schopnost porozumět svému okolí a vcítit se do pocitů druhých - a to i těch nejbližších. Podle americké profesorky psychologie Durvasuly Ramani tak narcistu vlastně jejich okolí nikdy dokonale nepozná, protože se chová vždy jen tak, jak je pro něj výhodné.

Co s tím?

Problém je snadněji řešitelný v případě, že odhalíme narcistu v okruhu známých, v zaměstnání nebo třeba i v širší rodině, kde si můžeme s klidem říct, že se s takovým člověkem nechceme stýkat, případně si jeho poznámky nebudeme připouštět. Je dobré k narcistovi přistupovat jako k člověku do jisté míry nemocnému, který za své chování sice nemůže, na druhou stranu se jím ale nesmíme nechat omezovat nebo dokonce poškozovat.

S partnerem je to horší

Větší problém nastane ve chvíli, kdy se narcista vyklube například z našeho životního partnera. I v takovém případě radí odborníci (pokud je to ještě možné) zvážit raději rozchod, a to dřív, než by nás takový toxický vztah třeba i nenávratně poznamenal. A když už to jinak nejde, než s narcistou zůstat? Pak je nutné neustále pamatovat na to, že si jeho připomínky, stížnosti a přehnané reakce nesmíme pouštět k tělu a je nutné dát mu jasně najevo, že to zkrátka účel neplní.

Každopádně základním a prvním krokem ke zvládnutí situace a rozhodnutí, co dál, je narcistovo odhalení. Známek, které kolem sebe takový člověk šíří, bývá víc než dost. Jen je třeba být vnímavý a neomlouvat je nebo se dokonce nenechat vmanipulovat do myšlenky, že za všechno může právě ten druhý a narcista je jen pouhou obětí. Jakmile si toto uvědomíme, jsme na dobré cestě z tohoto problému ven.

Zdroj: psychologytoday

KAM DÁL: Alzheimerova choroba: Jak spolehlivě odhalit její příznaky?