Naděje ve zdánlivě bezvýchodné situaci: Neplodné ženy po chemoterapii mohou porodit vlastní dítě

Vědci dokázali v laboratorních podmínkách úžasnou věc
Zobrazit fotogalerii (2)
 

Devětadvacetileté ženě byla diagnostikována rakovina prsu, důsledkem chemoterapie se pak stala neplodnou. Nyní však, díky zcela průlomové metodě, porodila syna. Stalo se tak něco, co by ještě před pár lety znělo jako zpráva ze sci-fi románu.

Studie zveřejněná v odborném časopisu Annals of Oncology popisuje případ 34leté ženy z Francie, která díky proceduře laboratorního dozrání (IVM- in vitro maturace) a následného zmrazení vajíček porodila zdravého potomka. Proces, který podstoupila, spočíval v odběru nezralých vajíček z vaječníků, jejich laboratorním dozrání, zmrazení v tekutém dusíku, několikaletém uchování, následném rozmrazení a oplodnění. 

Vajíčka použila za pět let

Michael Grynberg, vedoucí oddělení reprodukční medicíny univerzitní nemocnice Antoine Beclere, vzpomíná na případ této pacientky: „Nabídl jsem jí možnost zmrazení vajíček po IVM a také možnost zmrazení tkáně z vaječníků.“ 

Pacientka druhou možnost zamítla, jelikož by šlo o příliš invazivní zákrok vzhledem k jejímu stavu. Zmrazení tkáně z vaječníků je experimentální metodou, kdy dochází k odebrání tkáně obsahující nezralá vajíčka z vnější strany vaječníků a jejímu zmrazení pro pozdější použití. 

Ženě bylo před začátkem chemoterapie odebráno sedm nezralých vajíček, která prošla procesem laboratorního dozrání a následně byla ihned zmrazena. Po úspěšném ukončení léčby, pět let od zmrazení, se rozhodla pro jejich použití. Vajíčka byla tedy rozmrazena, oplodněna a následně bylo jedno z nich vpraveno do dělohy matky, kde došlo ke standardnímu vývoji embrya - v červenci minulého roku se tak šťastné matce narodil syn Jules.

Muž do toho nemá co mluvit

Do dnešního dne nebyl znám žádný jiný případ úspěšného těhotenství za použití laboratorně dozrálých, zmrazených vajíček, která byla oplodněna až po svém rozmrazení. Několik dětí se však již v minulosti narodilo pomocí laboratorního dozrání vajíček následovaného okamžitým oplodněním a použitím.

„Dokázali jsme, že tato metoda - byť by mohla být ještě vylepšena - umožňuje ženám v této situaci mít děti,“ uvedl Grynberg. Jeho kolega Richard Anderson z Univerzity v Edinburghu k tomu poznamenal, že zmrazení vajíček v tomto stadiu znamená, že zůstávají majetkem ženy. Tedy oproštěny od případných komplikací, které by mohly být vyvolány předchozím užitím partnerova spermatu k oplodnění.