Chcete pořídit babičce nebo dědečkovi psa? Pak se řiďte několika zásadami

Pes dokáže starším lidem vnést do života velkou radost
07.08.2015 - 10:35  

Pes může být pro staršího člověka velkým přínosem. Na druhou stranu všechna pro mají svá proti. A ty je dobré nejdřív pečlivě zvážit.

„Obecně bych psa doporučila všem starším lidem. Přítomnost psa může totiž seniorům nesmírně prospívat, a to hned z několika důvodů. Jednak je pro ně pes společníkem, který je stále nablízku, komunikuje, projevuje radost a oddanost, a starý člověk tak nemá pocit, že je sám. Na druhou stranu pes vyžaduje každodenní péči, takže si stařeček nebo stařenka připadají důležití a potřební – někdo je na nich závislý, potřebuje je. A protože se psem musejí chodit na procházky, mají motivaci k pohybu a k dodržování pravidelného denního režimu. Tím se udržují stále v dobré fyzické i psychické kondici. Pes je také vděčným tématem k hovoru se sousedy a známými, díky němu se setkávají s jinými pejskaři,“ říká MVDr. Hana Žertová.

Kdy to může být naopak

Na druhou stranu je tu i fakt, že starší lidé jsou často nemocní, trpí bolestmi kloubů, a jít se psem několikrát denně na procházku jim může být zatěžko. V případě, že musejí na lékařské vyšetření nebo na čas do nemocnice, řeší problém, kdo se o psa postará. Pokud mají mladého psa, nedokážou zvládat jeho temperament a nároky na vydatný pohyb. Mají-li naopak starého pejska, těžko zvládají náročnou péči o něj, ať již finančně, nebo fyzicky, když je například potřeba nosit jej do schodů.

„Znám z praxe řadu případů, kdy se staří lidé, zvyklí mít po celý život velkého psa, doslova trápili s mladou dogou nebo novofunlanďanem. Také jsem viděla spoustu velice zanedbaných starých psů, o něž se jejich majitelé nedokázali dobře postarat,“ říká MVDr. Hana Žertová.
 

Jak to tedy udělat, aby byl pes pro starého člověka přínosem a nikdo při tom netrpěl?

  • Psa pořiďte dědečkovi nebo babičce jen v případě, že po něm sami touží a troufají si sami se o něho postarat.
  • Vybírejte raději dospělého psa s mírnou povahou a menšího vzrůstu, tak aby jej starý člověk fyzicky zvládl.
  • S pořízením psa musí být srozuměna rodina nebo přátelé, kteří budou ochotni být stále v pohotovosti a převzít za něj zodpovědnost v případě, že starý člověk nebude schopen mu zajistit řádnou péči.
  • Pokud vás děsí představa dennodenního venčení psa, doporučte seniorům raději kočku. Dokáže být stejně milým (mnohdy i milejším) společníkem a péče o ni není tak náročná.

 

Zdroj: MVDr. Hana Žertová