Chcete pořídit babičce nebo dědečkovi psa? Pak se řiďte několika zásadami

Pes dokáže starším lidem vnést do života velkou radost
 

Pes může být pro staršího člověka velkým přínosem. Na druhou stranu všechna pro mají svá proti. A ty je dobré nejdřív pečlivě zvážit.

„Obecně bych psa doporučila všem starším lidem. Přítomnost psa může totiž seniorům nesmírně prospívat, a to hned z několika důvodů. Jednak je pro ně pes společníkem, který je stále nablízku, komunikuje, projevuje radost a oddanost, a starý člověk tak nemá pocit, že je sám. Na druhou stranu pes vyžaduje každodenní péči, takže si stařeček nebo stařenka připadají důležití a potřební – někdo je na nich závislý, potřebuje je. A protože se psem musejí chodit na procházky, mají motivaci k pohybu a k dodržování pravidelného denního režimu. Tím se udržují stále v dobré fyzické i psychické kondici. Pes je také vděčným tématem k hovoru se sousedy a známými, díky němu se setkávají s jinými pejskaři,“ říká MVDr. Hana Žertová.

Kdy to může být naopak

Na druhou stranu je tu i fakt, že starší lidé jsou často nemocní, trpí bolestmi kloubů, a jít se psem několikrát denně na procházku jim může být zatěžko. V případě, že musejí na lékařské vyšetření nebo na čas do nemocnice, řeší problém, kdo se o psa postará. Pokud mají mladého psa, nedokážou zvládat jeho temperament a nároky na vydatný pohyb. Mají-li naopak starého pejska, těžko zvládají náročnou péči o něj, ať již finančně, nebo fyzicky, když je například potřeba nosit jej do schodů.

„Znám z praxe řadu případů, kdy se staří lidé, zvyklí mít po celý život velkého psa, doslova trápili s mladou dogou nebo novofunlanďanem. Také jsem viděla spoustu velice zanedbaných starých psů, o něž se jejich majitelé nedokázali dobře postarat,“ říká MVDr. Hana Žertová.
 

Jak to tedy udělat, aby byl pes pro starého člověka přínosem a nikdo při tom netrpěl?

  • Psa pořiďte dědečkovi nebo babičce jen v případě, že po něm sami touží a troufají si sami se o něho postarat.
  • Vybírejte raději dospělého psa s mírnou povahou a menšího vzrůstu, tak aby jej starý člověk fyzicky zvládl.
  • S pořízením psa musí být srozuměna rodina nebo přátelé, kteří budou ochotni být stále v pohotovosti a převzít za něj zodpovědnost v případě, že starý člověk nebude schopen mu zajistit řádnou péči.
  • Pokud vás děsí představa dennodenního venčení psa, doporučte seniorům raději kočku. Dokáže být stejně milým (mnohdy i milejším) společníkem a péče o ni není tak náročná.

 

Zdroj: MVDr. Hana Žertová


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru