Bytů je nedostatek, zájem o pronájmy roste. Jak výhodně získat byt a přitom se nespálit?

Jaké jsou aktuální trendy v pronájmech bytů?
Zobrazit fotogalerii (4)
 

Přichází období, během kterého výrazně stoupá zájem o pronájmy bytů. Shodují se na tom nejen realitní kanceláře, ale potvrzují to například i výsledky objemů vyhledávání v nástroji Google Trends, ve kterém lze pozorovat, že výraz „pronájem bytu“ bývá v červenci i srpnu až dvojnásobně hledanější než v jiných měsících. Čím je to způsobeno?

Způsobeno je to mnoha faktory. Ty nám přiblížil realitní makléř Ing. Daniel Hanzal: "Letos ke zvýšenému zájmu o pronájmy přispívají kromě okolností typických pro letní období - zejména se jedná o poptávku ze strany absolventů hledajících první samostatné bydlení a studenty se zájmem o spolubydlení - i další faktory. Upozorňuje na posilující trend způsobený nekončícím zdražováním nemovitostí i horší dostupností úvěrů na bydlení vlivem zpřísňování pravidel jejich poskytování Českou národní bankou.

V těchto dnech začíná být velká poptávka po pronájmech bytů, zejména ve větších městech, i ze strany studentů.

K pronájmu bytu nastal ideální čas

Chystáte-li se tedy pronajmout nemovitost, nastává ideální doba k hledání vhodného nájemníka. Aby se z potenciálního zisku nestala noční můra, je třeba věnovat celému procesu dostatek svého času nebo, pokud jím nedisponujete, se obrátit na realitní kancelář. Jedno z největších nebezpečí, které vás totiž může potkat, je stále neplatící nájemník. Na co je třeba si dát pozor?

První dojem může být zavádějící

Přestože na vás může nájemník působit sympaticky, nespoléhejte se pouze na jeho milý úsměv. Přeci jen, když pronajímáte svůj byt, poskytujete tím svůj majetek jinému člověku – proto byste se měli o jeho osobu více zajímat a vyhnout se ukvapeného jednání. Určitě máte výhodu, pokud vám s pronájmem pomůže zkušený realitní makléř, který už má od „prvních dojmů“ odstup a ví, jak šikovně zjistit, zda se vaše očekávání od nájemce může potkat s realitou. Mnohdy vás nemusí tento "servis" navíc stát ani korunu.

Na co je tedy potřeba si dávat velký pozor?

  • Ověřit platební morálku zájemce je nezbytné

Ze všeho nejdříve je třeba si ověřit rizikovost vašeho potenciálního nájemníka, tedy například zda na něj není uvalena exekuce. Tyto informace lze získat online v registrech exekucí či dlužníků.

  • Optimální výše nájmu přispěje k dlouhodobému nájemnímu vztahu

Stále více pronajímatelů i nájemců si ověřuje optimální výši nájmu například v online kalkulačce odhad-zdarma.cz, kde lze získat tyto informace online, bezplatně a bez nutnosti zadávání kontaktních údajů. Při vyjednávání je zároveň dobré mít na paměti, že někdy může být výhodnější dlouhodobý nájemní vztah i za cenu nižšího nájmu.

  • Zpracování nájemní smlouvy je lepší přenechat odborníkům

Tuto formální část rozhodně nepodceňte a důsledně ověřte všechny potřebné nacionály zájemce. Vzorové smlouvy najdete sice na internetu, nicméně, pokud nejste třeba právník, je lepší je nechat vypracovat přímo odborníky. Mnohdy totiž nebývají aktuální a mohly by vám naopak uškodit.

  • Předávací protokol ochrání před nepříjemnostmi

Předávací protokol je dnes celkem běžný dokument, jehož úlohou je zaznamenat aktuální stav předávané nemovitosti, aby se v budoucnu předešlo případným sporům. Jedná se například o soupis poskytnutého nábytku, elektroniky, přehled závad nebo třeba stav měřidel. Tento krok se vyplatí nepodcenit - protokol může v případě nepříjemností sloužit jako váš hlavní důkaz o vlastnictví a původním stavu všeho zmíněného.

Zahrada nemusí být jen nudná klasika, vysaďte si exotiku. Jaké druhy jsou pro naše klima vhodné? Více čtěte: ZDE.