Pravidelná údržba kotle prodlouží jeho životnost

Vždycky je lepší svěřit se do rukou profesionála
Foto: Pixabay
Vždycky je lepší svěřit se do rukou profesionála

Topná sezona končí, a je proto načase zkontrolovat, jak se toto náročné období projevilo na stavu našeho topného zařízení. Pravidelná roční údržba může majitele ušetřit jak nepříjemných překvapení s příchodem následující zimy, tak i vyšších nákladů na topení, které neudržovaný kotel přináší. Správně provedená údržba navíc významně prodlužuje životnost.

reklama

Včasné odhalení nedostatků v nastavení nebo provozu kotle navíc ušetří nemalé prostředky. „U plynových kondenzačních kotlů je nutné provádět údržbu jednou ročně. Autorizovaný servisní technik vám zajistí, že vám kotel s příchodem další zimy dobře a úsporně poslouží,“ vysvětluje Lukáš Lagron, hlavní technik společnosti Brilon. 

V rámci pravidelné údržby se čistí teplosměnná plocha od nečistot vzniklých při spalování, čímž se výrazně zvyšuje účinnost kotle. Analyzátorem spalin se kontrolují, případně upraví spalovací poměry v kotli a ověří těsnost spojů odvodu spalin. „Technik má odpovídající vybavení, aby zjistil i účinnost kotle. Špatně seřízený kotel může zvyšovat náklady na vytápění a ohřev teplé vody,“ dodává. Odborný servis také bývá také jednou z podmínek prodloužené záruky.    

Kontrolu provádějte i při výměně oken nebo topení

Odborníci doporučují provádět kontrolu nastavení kotle například i po rekonstrukci oken, výměně otopných těles či jiné výraznější změně v tepelných podmínkách domu. „Stává se, že výměnou oken za nové se změní podmínky ve vytápěných prostorách, a je proto nutné i změnit nastavení kotle. Zkušený technik vám zjistí například i počet startů kotle, což je důležitý ukazatel jeho správného nastavení,“ popisuje Lukáš Lagron.

Ideálním časem pro údržbu jsou právě jarní měsíce, kdy technici mají kapacitu a mohou se ročním kontrolám plně věnovat. Navíc nutná odstávka kotle v teplých měsících nenaruší komfort domácnosti tak jako s příchodem podzimu.

Více informací o pravidelném servisu nebo výměně kotle naleznete na stránkách www.kondenzacni-kotle.cz.

reklama
#kontrola #technik #kotel #profesionál

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

reklama
Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.