Vyžeňte mravence jednou provždy. Chemii nepotřebujete, pomůže příroda

Mravenci jsou velmi chytří, často tak jen opustí původní trasu, aby si vybudovali jinou
Zobrazit fotogalerii (4)
 

Nejdůležitějším faktorem v boji s mravenci v domácnosti je určitě prevence. Základem je správné uchovávání potravin. Pokud ale už doma mravence máte, zkuste nejprve použít přírodní látky. K chemii přejděte až po vyzkoušení osvědčených rad. Myslete na to, že chemické látky mohou znamenat nebezpečí pro děti i domácí mazlíčky.

Jako u všeho je pro boj s mravenci v domácnosti nejlepší prevence. Správným uchováváním potravin, které mravencům chutnají, můžete úplně zamezit jejich vniknutí k vám domů. Pokud budete mít cukr, mouku, med a podobné potraviny uzavřené ve skleněných dózách a sladké nápoje a šťávy v zašroubovaných PET lahvích, odpadky dobře uzavřené a ovoce uchované ve spíži či ledničce, udělali jste po této stránce maximum. Dále se musí myslet na pravidelný úklid, kdy nebudeme nechávat rozsypaný cukr na stole a všude drobečky od pečiva.

Udělejte si slanou cestičku

Na trhu existuje velké množství různých prostředků proti mravencům a dalšímu hmyzu - od úplně chemických až po ty, které jsou přírodnějšího složení. Je třeba číst informace na obalech. My se ale zaměříme na možnosti, jak se zbavit mravenců zcela přírodní a osvědčenou cestou.

Kyselina mravenčí je velmi prospěšný zabiják různých roztočů, a proto ji využívají včelaři k boji s varroázou.

Udělejte si slanou cestičku a vše, kde se mravenci nacházejí, posypte solí. Sůl jako základní odpuzovač funguje velmi účinně. Nezapomeňte ani na přístupové cesty (okna, dveře a další). Pokud patříte mezi milovníky kávy, tak podobný účinek jako sůl má i mletá káva. Postupujte úplně stejně jako u soli.

Skvělé slupky od okurek

Další cestičky si můžete vytvořit i ze slupek od okurek, i těm se mravenci vyhnou. Máta mravencům rovněž nevoní. Můžete spojit hezké s užitečným a rozmístit si kolem domu truhlíky nebo květináče s mátou, až přijde ten správný čas, mátu nastříhejte a usušte. Sušená máta se dá použít i jako bylinný čaj proti nevolnostem různého typu a dalším obtížím.

Dobře funguje rovněž mátový olej. Jako velmi příjemný aromatický prostředek, odpuzující mravence, uvedeme i skořici. Použijte mletou přímo do oken i ke vchodům a po domě či bytě umístěte pár kousků celé skořice.

Octový postřik je fajn

Radikálnější krok učiníte v okamžiku, kdy použijete k odstranění mravenců jakýkoliv ocet nebo citrón, protože obecně mravenci nesnášejí kyselé prostředí. Ocet má dokonce silné fungicidní a insekticidní vlastnosti, takže dokáže mravence zabíjet.

Máte-li silně zamořené prostředí, použijte octovou vodu na vytření všech míst, abyste tak předešli jejich návratu. Pro přímou aplikaci na mravence použijte rozprašovač. Je vyzkoušené, že na zasažené místo se mravenci nevrátí.