Více mrtvých i zraněných! Dopravních nehod na Benešovsku přibylo

Jedno z kritických míst na Benešovsku je na silnici I/3 ve stoupání asi 3 kilometry před Benešovem
19.01.2017 - 12:30   |  

Přibylo mrtvých, těžce i lehce zraněných, výrazně stoupla i škoda na vozidlech. Bohužel vzrostl i počet nehod, při kterých byli viníci pod vlivem alkoholu. Taková je neradostná bilance loňské nehodovosti na benešovských silnicích.

Policisté na Benešovsku uzavřeli statistiky za loňský rok. Řidiči si odnesli nelichotivé vysvědčení. Zhoršili se téměř ve všech ukazatelích. "Loni jsme řešili celkem 1 589 nehod, což je o 137 nehod více než v předchozím roce," uvedl vedoucí Dopravního inspektorátu Benešov Zdeněk Štěpánek. S tím, že bohužel se úměrně k tomu zvýšil i počet mrtvých ze 14 na 15. Stoupl i počet těžce zraněných, kterých bylo celkem sedmatřicet, o sedm více než v roce 2015.

Řidiči na Benešovsku se zhoršili, bourali více
"Výrazně stoupla také škoda na vozidlech, která dosáhla téměř 80 miliónů korun. Jako velké negativum také vnímáme, že přibylo i nehod, při kterých byli viníci pod vlivem alkoholu. Takových událostí jsme loni zaznamenali 43, tedy o 12 více než v roce 2015," bilancoval šéf benešovských dopraváků.

K nárůstu došlo prakticky ve všech ukazatelích. Příčiny přitom zůstávají vesměs stejné. Nejvíce nehod způsobili řidiči nesprávným způsobem jízdy, nepřiměřenou rychlostí a nedáním přednosti v jízdě. Převážná většina nehod se odehrála na silnicích 2. třídy. Nejvíce nehod způsobili řidiči motorových vozidel, celá pětina ale byla zapříčiněna srážkou se zvěří.

Silnici v místě zvaném Tužinka na I/3 lemuje spousta křížků

 

Riziková dálnice D1
Podle policejních statistik byl při opravách dálnice D1 nejrizikovější úsek mezi Hvězdonicemi a Ostředkem na Benešovsku. Jen za dva měsíce se zde stalo celkem osmdesát nehod. Hlavní příčinou je nedodržování maximální rychlosti.

Pokles naopak policisté zaznamenali v počtu přestupků, které se týkaly alkoholu za volantem. Odhalili také menší počet řidičů, které přistihli při řízení s více než jedním promile alkoholu. Naopak o něco více řidičů zastihli pod vlivem jiných návykových látek (drog). Přes to všechno se ale počet nehod i nadále zvyšuje. "Je to těžké. Benešovsko má jednu z nejhustších sítí silnic a je tu obrovská frekvence provozu. Řidiči tady jezdí rychle, jsou často bezohlední k ostatním," vysvětlil Štěpánek.

Policejní kontroly přitvrdí
Benešovští policisté upozornili, že se budou dále cíleně zaměřovat na rizikové lokality, kde řidiči velmi často páchají hrubé přestupky vedoucí ke vzniku vážných dopravních nehod. Více se zaměří na kontrolu řidičů motorových a nemotorových vozidel jedoucích pod vlivem alkoholu a jiných návykových látek.

"Dbát budeme také na to, aby nejvíce zranitelní účastníci silničního provozu, kterými jsou chodci, cyklisté a řidiči motocyklů, maximálně používali ochranné a reflexní pomůcky," potvrdil vedoucí inspektorátu.