Číšník dělá zadarmo. Jak to chodí v restauracích?

Nikde ani noha
Zobrazit fotogalerii (18)
22.04.2016 - 17:25  

Bar Excalibur na pražském Žižkově má kontroverzní pověst. V hospodě každý měsíc koncertuje Tomáš Ortel. V současné době navíc restaurace řeší spory se zaměstnanci, kteří prý nedostali zaplaceno. Je tohle ojedinělý případ, nebo realita české gastronomie?

Práce v hospodě je řehole. Číšníci a servírky často pobírají minimální mzdu, jsou dvanáct hodin na nohou a ze strany majitelů musí často snášet nešetrné zacházení. Médii proběhl případ pražské Restaurace Řízkárna. Bývalí zaměstnanci si stěžují na to, že majitel zaměstná lidi na pár měsíců, poté je propustí a ještě jim nezaplatí. Situace eskalovala natolik, že musela být restaurace dokonce evakuována. Někdo totiž vyhrožoval uložením výbušniny v podniku.

Případ Řízkárny otevřel zajímavou debatu. Je neplacení v gastronomii výjimkou, nebo normou? Na facebookové skupině Kam nechodit pracovat se to jen hemží příspěvky, které potvrzují druhou variantu. Jedním z podniků, na který si stěžují bývalí zaměstnanci, je i pražský bar Excalibur. 

Směnu dokončil s nataženým vazem

Bývalý zaměstnanec Ondřej Častulík nastoupil do podniku Excalibur 6. listopadu loňského roku. V hospodě pracoval na dohodu o provedení práce. První výplatu měl dostat 20. listopadu. Když peníze nedostal, rozhodl se počkat ještě jeden měsíc.

Blížily se Vánoce a peníze stále nepřicházely. Ondřej se kvůli tomu podle svých slov dostal do finančních problémů. Dlužil za nájemné a musel se vystěhovat z bytu. Před Vánocemi mu došla trpělivost. Poslední den v práci si navíc natáhl vazy v ukazováčku na noze. Zavolal tedy provozní Lence Kohutičové, že potřebuje na pohotovost. Ta údajně přišla do podniku, ale číšníka odejít nenechala. Směnu skončil v půl dvanácté v noci a teprve poté jel do vinohradské nemocnice.

Ondřej poté provozní napsal, že nemůže přijít do práce. Ta mu údajně vyčetla, že za něj nemají náhradu. Ondřej odjel na vánoční svátky do Broumova a stále čekal na svou výplatu. Během toho psal několikrát provozní a ptal se, kdy dorazí peníze. Lenka Kohutičová mu opět vyčítala, že nedorazil do práce. „Kvůli tobě nemám na nájem a mám zkažené svátky,“ napsal jí Ondřej. „Tak nedělej a už sem zpátky nelez. Tímto považuji naši smlouvu za skončenou,“ odpověděl manžel provozní Martin Kohutič.

Martin Kohutič v debatě na facebookové stránce „Kam nechodit pracovat“ ještě doplnil, že Ondřej neměl chodit do práce, protože za sebe nesehnal náhradu. Na to Ondřej argumentoval tím, že shánět za sebe náhradu není zaměstnancova povinnost. „Chovali se naprosto neprofesionálně. Provozní na mě řvala i před hosty a dělala to tak se všemi zaměstnanci," říká Ondřej.

Na výňatky z facebookové diskuze se můžete podívat v naší fotogalerii.

Flákač a ožrala, říká o číšníkovi provozní 

Lenka Kohutičová má na celou situaci jiný pohled. „Třikrát jsme ho vyzvali, aby si přišel pro výplatu, a on se nedostavil,“ říká. „Vyhodili ho z bytu, protože neplatil nájem. Jeho akutní návštěva byla se zbytkovým alkoholem v krvi, kdy takto přišel do práce poté, co zakopl a narazil si prst.“ „Proč bych si musel chodit pro výplatu. To mi ji nemůžou poslat normálně na účet?“ diví se Ondřej. 

Ondřej kontaktoval Oblastní inspektorát práce. Když ukázal dohodu o provedení práce, řekli mu, že se v podstatě jedná jen o bezcenný kus papíru, protože nesplňuje všechny náležitosti DPP. Majitelé si stojí za tím, že peníze pro Ondřeje připravené byly.

Prázdné stoly a pochybné existence na baru

Podle Ondřeje Častulíka do žižkovské restaurace chodí pravidelně jen pár štamgastů, jinak hospoda zeje prázdnotou. „Potom mají mít na výplaty zaměstnanců,“ myslí si. Jeho slova jsme si vyrazily osobně ověřit s kolegyní Zuzanou Zelenkovou. Na baru sedělo několik mužů, ve zbytku podniku nebyla ani noha. Zhodnocení restaurace si můžete přečíst ve článku Restaurace Excalibur čest svému jménu nedělá.

Zajímavostí je, že Excalibur je baštou pro fanoušky Tomáše Ortela. Ten zde koncertuje s železnou pravidelností každý měsíc. Spojitost vedení podniku s Tomášem Ortelem začali Martinu Kohutičovi vyčítat i diskutéři ve skupině Kam nechodit pracovat. Kohutič se brání, že se jedná zkrátka o business a koncerty Tomáše Ortela nemají s jeho smýšlením nic společného.

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru