Chcete doma spokojenou kočku? Dopřejte jí vzruch a zábavu

Kočka v bytě musí mít stejné možnosti zábavy jako kočka venkovní
  |  

Každý, kdo si pořídil nebo hodlá pořídit kočku do bytu, by měl počítat s tím, že je jí potřeba pro kvalitní a zdravý život zajistit dostatek příležitostí pro naplnění jejích kočičích potřeb. Ať je kočka venku, nebo doma, její život by měl být pestrý a dobrodružný. To platí především pro život v bytě.

Aby se vaše chlupatá kamarádka cítila ve vašem bytě dobře, je třeba jí vždy zajistit dostatek zábavy a možností změny prostředí. Její život by měl být pestrý a naplněný řadou malých dobrodružství.

Aby kočka nezlenivěla
Když kočka tráví každý den v bytě, musí mít k dispozici vlastní „fitko“. To proto, aby nezlenivěla, neztloustla a neztratila motivaci k pohybu. Domácí kočka by měla mít možnost dělat stejné činnosti, které provozují kočky venku.

Šplhat, schovávat se, honit kořist a objevovat nové věci. Kvůli tomu však nemusíte udělat z celého bytu jedno velké kočičí hřiště. Postačí pár vychytávek a i z toho nejmenšího pokoje se stane kočičí ráj.

Vaše kočka bude potřebovat nejrůznější skrýše, vyhlídkovou terasu a pohodlné doupě, které může sloužit i jako pelíšek. Ve speciálních obchodech je dostatečná nabídka výrobků, které tyto požadavky splňují.

Ne vždy však takové výrobky odpovídají vkusu chovatele a ještě horší je najít takové věci, které by ladily se stylem a zařízením bytu. Navíc většinou zabírají poměrně dost místa a jen stěží se pak dají začlenit do interiéru.

Kreativitě se meze nekladou
Pokud chcete vaší kočce dopřát odpovídající bydlení a přitom radikálně neměnit zařízení bytu, buďte kreativní. Nemusíte hned pořídit sisalové škrabadlo potažené růžovým plyšovým povlakem a jedinou jeho alternativou není ani drahé odpočívadlo z masivu připomínající strom. Při troše šikovnosti a fantazie si můžete všechny kočičí propriety vyrobit sami. A kdo není zrovna kutil domácí, může kočce prostě jen upravit místnost, která se nepoužívá.

Jednou z nejdůležitější věcí, které byste měli vaší svěřenkyni dopřát, je škrabadlo. Při škrábání si kočky brousí drápky a zároveň se zbavují jejich pouzder, což není jediný efekt této činnosti. Polštářky na tlapkách totiž navíc rozmísťují i pachové stopy, kterými si kočky značkují svůj revír – naštěstí pro nás toto značkování nepáchne. Škrábání je také jedno z metod viditelného značkování.

Bez škrabadla to nepůjde
Škrábající kočka se prostě cítí dobře. Všem tím, kromě potřeby obrušovat drápky, dává najevo, že tady je její revír. Zabráníme-li jim v této činnosti, budou trpět. Když nebude mít kočka své škrabadlo k dispozici, dříve nebo později se pustí do kožené pohovky či dubové skříně. Místa, která jednou poškrábala a označkovala si je, bude kočka opracovávat stále znovu, aby obnovila hranice svého revíru.

Kočičí záchod je nezbytnost
Pokud si hodláte kočičí kamarádku pořídit, je zcela nezbytné jí koupit kočičí toaletu. Myslete na to, abyste pro záchod vyhradili určité místo a později ho již neměnili. Kočka by ho sice našla, ale byla by z toho zmatená, možná by toaletu také přestala navštěvovat, protože by mohla být se změnou nespokojená.

K odstranění exkrementů potřebujete lopatičku, nejlépe plastovou, které jsou volně k zakoupení. Bohatě však postačí i běžná lopatička, s níž si děti hrají na písku. Až budete kočce záchod čistit, myslete na to, že ho po odstranění steliva musíte důkladně vypláchnout horkou vodou. Kočičích záchodů je na trhu velký výběr a pořídíte je za pár stokorun. Od nízkých platových misek až po shora uzavřené, kryté záchody s filtrem.

Stelivo
Pozor na stelivo. Vhodné stelivo musí být přírodní a nesmí obsahovat azbest (ten by mohl zdraví vaší kočky poškodit), musí výborně pohlcovat tekutinu, pokud bude hrudkovací, budete moci lépe vyndávat znečištěné stelivo.

Stelivo nasypte do kočičího záchodu tak, aby v něm kočka mohla ještě pohodlně hrabat, to znamená do výše maximálně deset cm. Kočičí záchod bychom měli celý důkladně vyčistit alespoň jednou za čtrnáct dní, ale neustále bychom měli záchod kontrolovat a hrudky použitého steliva vyhazovat.