Kralupy zvou na Seiferta

Jaroslav Seifert s dcerou
  |  

Máte rádi poezii? Neváhejte vyrazit na vzpomínkovou akci uskutečněnou k 30. výročí úmrtí jediného českého nositele Nobelovy ceny za literaturu Jaroslava Seiferta.

Nevíte co s volnou nedělí? Zajeďte se právě o této, 10. ledna, podívat do Kralup. Akce startuje v půl čtvrté odpoledne na kralupském hřbitově u básníkova hrobu, poté se přesune do městského muzea. Slavnostní podvečer zde začne v 17 hodin – můžete se těšit na recitaci v podání Františka Kreuzmanna, na klavír zahraje Boris Krajný.

Proč zrovna Kralupy? Seifertův život je s nimi spjat díky prarodičům z matčiny strany, kteří zde žili. V dětství sem často jezdil a vracel se i jako dospělý. Není proto divu, že se město stalo i místem básníkova posledního odpočinku. Oblíbené město najdete i v básníkově poezii, třeba ve sbírce „Býti básníkem,“ ale i v prozaické sbírce „Všecky krásy světa“ kde mimo jiné ukazuje tragický osud kralupský Židů v době války.

Pokud se chcete vydat na výlet dřív, než začne vzpomínková akce, můžete navštívit řadu míst, která jsou po něm pojmenovaná. Je to například Seifertovo náměstí, na kterém si můžete prohlédnout i básníkovu bustu či Pamětní síň Jaroslava Seiferta v městském muzeu. 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru