Tříkrálová procházka na Okoř již o víkendu

Loňský 47. ročník byl beze sněhu
Zobrazit fotogalerii (5)
  |  

Tradiční pochod Praha - Roztoky - Okoř se uskuteční již v sobotu. 48. ročník pořádá Asociace TOM.

48. ročník pochodu pořádá Asociace turistických oddílů mládeže (Asociace TOM, také A-TOM), což je celorepublikový spolek dětí a mládeže zaměřený především na turistiku a tábornictví. Členové si říkají tomíci.

 

Trasy
28 km:
Veleslavín - stará škola, Nebušice, Sv. Juliána, Tuchoměřice, Číčovice, Okoř, Noutonice, Velké Přílepy, Statenice, Černý Vůl, Únětice, Tiché údolí, Roztoky - zámek a Středočeské muzeum, cíl.
13 km: Až na Okoř je cesta stejná jako trasa 28 kilometrů. Na točně autobusů u potoka před hradem bude v 12:10 a 13.30 hodin (v případě většího zájmu se autobus na Okoř vrátí ještě jednou) připraven autobus, který odveze ty, kdo chtějí absolvovat zkrácenou trasu. Autobus jede do zastávky Roztoky - nádraží. Cena autobusu je 30 Kč.
16 km: Veleslavín - stará škola, Nebušice, Sv. Juliána, dále podle Únětického potoka do  Statenic. Po modré dále přes Černý Vůl, Tiché údolí, Středočeské muzeum a zámek. Tato trasa nevede přes Okoř.
44 km: Až na Okoř je cesta stejná jako trasa 28 kilometrů. Dále po červené přes Zákolany, Otvovice dále po žluté - Holubice - Kozinec - Tursko. Po silnici do Úholiček - Podmoráně. Od nádraží v Úholičkách po zelené kolem Vltavy přes Levý Hradec do roztockého zámku.

Start ve Veleslavíně

Startuje se v sobotu 9. ledna 2016 od půl 8 do 9 hodin u základní školy ve Vokovicích – Veleslavíně. Na místo se dostanete vlakem z Masarykova nádraží, vystoupíte na stanici Praha – Veleslavín a nebo pojedete metrem A do stanice Veleslavín. Roztočtí se sem dostanou autobusem, který bude přistaven před sokolovnou.

Organizátoři doporučují si na pochod vzít tužku, papír, mapu KČT č. 36 (Okolí Prahy - západ), případně mapu KČT č. 9 (Podřipsko), jídlo, dobré obutí a oblečení. Na výběr jsou dohromady 4 trasy. Nejkratší má 13 kilometrů, nejdelší 44 kilometrů.

„Od startu ve Vokovicích až k Sv. Juliáně je trasa značena vlastním značením, dále pokračujte po červené až na Okoř. Z hradu do Roztok po modré. Hrad bude zpřístupněn od 10 hodin,“ upozorňují pořadatelé.

 

Občerstvení a sokolník

Občerstvit se můžete u kaple v Číčovicích, kde budou prodávat třeba grilované párečky a klobásky.
Od 11 do 14 hodin na hradě Okoř vystoupí sokolník. „Na Okoři se můžete zúčastnit Matusa - Malého turistického sázení. Na vítěze čeká v Roztokách odměna,“ uvádějí organizátoři.

 

V cíli potkáte Tři krále

Do cíle, kterým je Sředočeské muzeum v Roztokách u Prahy, byste měli dorazit do 17:30 hodin. „Na akci srdečně zveme všechny milovníky pochodů a ty, kteří chtějí vesele vyšlápnout do nového roku,“ lákají organizátoři. Pokud se účastníte, tak v cíli obdržíte malou upomínku a občerstvení od Třech králů.