Příbramští bezdomovci čekají na ubytovnu, zatím jim pomůže gulášovka

Peníze za polévku poslouží k nákupu potravin
  |  

Celkem sto porcí gulášové polévky vydali o posledním adventním víkendu během farmářských trhů studenti příbramské Integrované střední školy hotelového provozu, obchodu a služeb. Dobrá polévka pro dobrou věc. Tak se jmenuje dobročinná akce na pomoc potřebným.

Gulášovka se na příbramském náměstí 17. listopadu vydávala už od časného rána. Dobrovolné příspěvky od konzumentů budou určeny na materiální potravinovou pomoc lidem bez přístřeší, kteří nemají to štěstí zažít poklidné Vánoce v teple svých domovů.

Charita s vůní gulášovky

"Nadešel čas vánoční. Každoročně býváme svědky toho, že někteří lidé tyto sváteční dny nemohou trávit v klidu a v pohodě svých domovů. Jsou na ulici. Tím nejmenším, co pro ně můžeme udělat, je přilepšit jim formou dobrovolného příspěvku," vysvětlila smysl akce místostarostka Příbrami Alena Ženíšková. Výtěžek dobročinné akce bude lidem bez domova později předán formou jídla a trvanlivých potravin. Také na Štědrý den je pro lidi bez domova v Nízkoprahovém denním centru v ulici Na Příkopech tradičně připravena polévka zdarma.

Dočasný azyl Na Příkopech

Lidé bez přístřeší v Příbrami nemusí v mrazivém počasí zůstat na ulici. Dočasný azyl najdou v prostorách bývalé záchytné stanice v ulici Na Příkopech. Nízkoprahové denní centrum je v provozu denně od 9 do 17:30 hodin. Služeb může využít až třicet klientů. V noclehárně je od 19:30 do 7 hodin k dispozici deset lůžek denně s možností vstupu do 22 hodin. Centrum je určeno všem plnoletým, kteří nemají střechu nad hlavou. "Klienti centra musí dodržovat obecná pravidla vzájemného soužití a dodržovat vnitřní řád zařízení," připomněla příbramská místostarostka.

Snídaně u kontejneru

Spor o noclehárnu

Příbramská radnice počítá s výstavbou noclehárny v areálu bývalé výtopny. Bohužel až v příštím roce. Zdejších zhruba pět desítek bezdomovců se tak tuto zimu ještě přístřeší ve slibovaném nízkoprahovém centru nedočká. Podle vedení města bude noclehárna za deset milionů korun zprovozněna až v dubnu. Do té doby bude lidem bez domova sloužit ubytovna v ulici Na Příkopech. S umístěním nízkoprahového centra do areálu bývalé výtopny však nesouhlasili lidé z okolí. Ti sepsali proti rozhodnutí radnice dokonce petici, kterou podepsaly přes čtyři stovky obyvatel. Navzdory obavám petentů ze zhoršení bezpečnosti v lokalitě příbramská radnice své původní rozhodnutí potvrdila.

Areál bývalé výtopny se promění v ubytovnu pro bezdomovce