V nupackém domově důchodců už není ani jeden senior

Domov u Věže
Zobrazit fotogalerii (5)
  |  

O nupackém domově seniorů U věže, který se ale navenek prezentuje jako luxusní hotel, se začalo psát již na začátku roku. Stěžovali si hlavně ti, kteří zde měli své rodiče. Péče o ně prý nebyla vůbec dobrá. Tento domov je nyní bez klientů a ještě odpojen od plynu. 

Domov neměl licenci

Nupacký domov důchodců se navenek tvářil jako hotel, ve skutečnosti šlo o zařízení, které nabízelo péči o staré lidi. Jako zdravotnické zařízení však nemělo licenci na provozování těchto služeb, což je u nás nezbytné. Provozovatelka zařízení a ředitelka Ladislava Novotná si licenci nesehnala ani u předchozích dvou domovů seniorů, které ve středních Čechách provozovala dříve, ani jeden z nich již nefunguje. Na péči o staré lidi v domově se také vyskytlo několik stížností. Středočeský kraj vybídl klienty domova, aby jej raději opustili, což někteří klienti do poslední chvíle neučinili, protože je zřejmě jejich rodiny neměly kam umístit. Kraj sám těžko mohl komukoliv nařizovat, aby zařízení opustil. Od 5. listopadu zde není ani jeden klient. Domov seniorů neplatil za plyn a ten mu byl odpojen.

 

Klienti jsou pryč

„Na základě podnětu ze strany města Říčany bylo v domově provedeno šetření i za účasti krajských úředníků. Na místě bylo bohužel zjištěno, že další pobyt klientů není možný vzhledem k potenciálnímu ohrožení zdraví z důvodu odpojení plynu v daném objektu,“ řekl středočeský hejtman Miloš Petera. Ve čtvrtek se tak klienti stěhovali jinam: „Celkem šest klientů bylo odvezeno do pražských příspěvkových organizací, sedm klientů bylo převezeno do zařízení sociálních služeb v regionu Praha-západ a Praha-východ, třem klientům byla vzhledem k jejich zdravotnímu stavu zajištěna zdravotní hospitalizace a o dva klienty se postarají nejbližší,“ informoval hejtman.

 

Hrozí milionová pokuta

Provozovatelce zařízení má na krku kromě dluhů z provozu zařízení ještě milionová pokuta. O činnosti Domova U Věže byl krajský úřad informován letos v lednu Policií ČR, která zde zahájila vyšetřování. V dubnu dostal domov pokutu v maximální výši jeden milion korun. Majitelé domova se ale odvolali, což v srpnu Ministerstvo práce a sociálních věcí potvrdilo a vrátilo věc k novému projednání.  

 

Už i v obci Nupaky začali vařit pivo.