17. listopad v Praze bude spojen s událostmi v Paříži

Dobová fotografie ze 17. listopadu na Václavském náměstí.
 

Oslava 26. výročí sametové revoluce bude spíše spojena s aktuálním děním. Řada shromáždění a pochodů vyjádří své názory na uprchlickou krizi a tragický pátek třináctého v Paříži. Na jaké akce se v průběhu zítřka můžete vydat v centru Prahy?

„Vystoupení jsem slíbila ještě před posledními událostmi v Paříži,“ sdělila ČtiDoma.cz herečka, spisovatelka, politička a občanská aktivistka Táňa Fisherová, která se zúčastní zítřejší akce na Náměstí Míru Tahle země patří všem „REFUGEES WELCOME“. Akci pořádá uskupení Proti projevům nenávisti a politické uskupení Zleva proti xenofobii. „Atmosféra je teď zjitřená, ale neměla by se stát podhoubím pro militantní názory těch, kteří všechno shrnou do jednoho pytle a pro nárůst extremismu. Stále jsou tady lidé, kteří potřebují pomoc. Nemluvíme o stovkách tisíc, ale o malém počtu těch, které jsme schopni přijmout v rámci doplňkové, to jest limitované ochrany,“ dodává Fisherová.

Tři akce se spojí v jednu na Náměstí Míru

Akcí, které se konají v Praze, ať už na podporu uprchlíků nebo za neprodyšné uzavření hranic, se vyrojilo tolik, že je poměrně těžké se v nich orientovat. Vybrali jsme proto pouze některé z nich. Například avizovaná akce, kde kromě Táni Fisherové vystoupí třeba také díky Zemanově bojkotu při jmenování profesorem proslavený Martin C. Putna, se na Náměstí Míru koná spolu se setkáním českých dobrovolníků Czech Team. Toho se zúčastní především lidé, kteří jezdili uprchlíkům pomáhat přímo do uprchlických táborů nebo na hraniční přechody (více o událostech přímo z místa ve článku Dobrovolníci uprchlíkům nesmí podávat běžně dostupné léky nebo sunar). Obě akce začínají ve 13:00.

Na Náměstí Míru plánují dorazit i účastníci akce Nacionalismus není řešení: Antinacionalistický blok na prouprchlické demonstraci 17. listopadu. Shromáždění se sejde v zahradě Autonomního sociálního centra Klinika ve 12:00 a jeho účastníci společně poputují na Náměstí Míru.

Raději podpořit uprchlíky, nebo jít nadávat na Zemana?

Souběžně je možné se vydat na Národní třídu, kde od 13:30 poběží shromáždění s názvem Karta pro dalšího prezidenta. Nespokojení občané zde opět vytasí červenou kartu (povolen je i jakýkoliv kus papíru). Na ni napíšou tajné přání na příštího prezidenta a vhodí svou volbu do schránky.

Ze všech těchto akcí můžete zamířit na nedaleké Václavské náměstí, kde se koná Setkání dobré vůle od 15:45. Zde se budou zapalovat svíčky. Zúčastnění vyjádří soustrast Francii i úctu k těm, kteří pomáhají lidem v nouzi.

Den můžete zakončit dle vlastního výběru. Zůstanete-li na Václavském náměstí až do 17:00, můžete se vydat na pochod k hradu, který se rozhýbe pod heslem Jdeme Hradu připomenout ústavu. Přejdete-li na Národní, je možné se zapojit do akce s názvem Světla za svobodu aneb táhneme za jeden provaz, kde by měl vzniknout stejně jako loni lidský řetěz přes celou Národní třídu. Program připravilo rovněž Autonomní Sociální Centrum Klinika, kde poběží od pěti hodin benefiční minifestival s názvem Zahřej uprchlíka.

O akcích aktivních občanů s jiným názorem, než jaký spojuje budoucí účastníky výše uvedených akcí, a bezpečnostních opatření, která s sebou masová shromáždění nesou, se dozvíte více ve článku Policie chce zamezit extrémistům ve zneužití svátku svobody.

Mohlo by vás zajímat: Jak slaví 17. listopad města nad Prahou?


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru