Věslav Michalik: Krajský rozpočet musí preferovat infrastrukturu a vzdělání

Věslav Michalik, předseda klubu krajských zastupitelů a starosta Dolních Břežan
 

Věslav Michalik je předsedou opozičního klubu STAN a TOP 09. V rozhovoru pro ČtiDoma.cz kritizuje nízké výdaje na školství a navrhuje pevnou dotační taxu pro obce.

Podařilo se vám prosadit vlastní představy do rozpočtu?

Současná koalice má pohodlnou většinu, takže si odhlasuje to, co má připraveno. V loňském roce naposledy jsem dával pozměňovací návrhy, aby byly dotace zaměřeny na problémy, které kraj trápí. Už loni jsme navrhovali dát 200 milionů na školy, což letos prošlo na školy a školky.

Jak jste se schváleným rozpočtem kraje spokojeni?

Porovnával jsem vývoj rozpočtu za poslední čtyři roky a mohu konstatovat, že veškeré dodatečné příjmy nejdou do investic, ale z 90 % do běžných výdajů.  Na běžné výdaje například z miliardy peněz navíc jde hodně do silnic, ale nejde skoro nic do školství. To je na tom hodně špatně. Veškeré firmy a zaměstnavatelé si ztěžují, že absolventi středních škol jsou nepoužitelní. Školy nepřipravují lidi na trh práce. 

Co by v oblasti školství bylo třeba zaplatit?

Střední školy mají špatnou strukturu, takže by nějaké peníze vyžadovala reorganizace. Druhá věc je vybavení škol. Průmyslovky a učňáky jsou vybavené starobyle. Pak mne nepřekvapuje, že se tam lidi nehrnou a vzdělání neodpovídá potřebám zaměstnavatelů. Chtělo by to větší spolupráci s firmami a modernizaci infrastruktury.  Školy s bídou dostávají peníze na provoz, ale už těžko na běžné opravy. Infrastrukturní dluh je poměrně veliký. To mluvím o školách zřizovaných středočeským krajem. Místo plošných investic typu nové veřejné osvětlení nebo místní komunikace by kraj mohl dávat peníze na asistenci škol. Aby v těch třídách nebyl učitel na třicet žáků sám. 

Můžete shrnout své požadavky na rozpočet kraje?

Jestli kraj má být konkurenceschopný do budoucna, tak by měl preferovat infrastrukturu a vzdělání. Bez toho nepřilákáme investice ani domácí ani cizí a nezajistíme lidem práci, peníze a slušný život. 

Co říkáte na vyčleněných 300 milionů pro rozvoj obcí a měst?

My máme problém se způsobem rozdělování dotací. Je tam systémová chyba, kdy přednostně dostávájí obce s vazbou na stranické funkcionáře. Pan hejtman se bránil statistikou, že za osm let šla většina dotací do nezavislých obcí. To je logické, když více než 90 % obcí má nezávislého starostu. Když 20 % dotací jde obcím, kde je KSČM a ČSSD, tak to je důkazem neférové rozdělování, protože obcí s touto stranickou příslušností starosty je jenom 5 %. Ta chyba spočívá ve velké míře subjektivity hodnocení a sytém není transparentní ani přehledný.

Podařilo se vám prosadit určité změny?

My jako opoziční klub jsme si řekli, že reálná změna nemůže být v kosmetické úpravě. Podporujeme návrh Sdružení místních samospráv, aby existovaly tzv. obálky pro jednotlivé obce, aby z nich mohly čerpat určitou sumu a určit si priority. Vidíme to jako absolutně nekorupční, předvítatelné a laciné. Byla by určitá taxa na občana a každá obec by znala svoji sumu na čtyřleté období. 

Bude to součástí programu Starostů a nezávislých do krajských voleb?

Určitě ano, ale většina lidí nic neví o krajských dotací a nebude se podle toho ve volbách rozhodovat. V současné chvíli probíhá místní výběr kandidátů do krajských voleb. 

Děkuji za rozhovor.